کد مطلب : 21421
افزایش قیمت بنزین همزمان با کاهش ارزش پول ملی گرجستان
دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۰
افزایش قیمت بنزین همزمان با کاهش ارزش پول ملی گرجستان
طی دو روز اخیر قیمت سوخت در پمپ های بنزین گرجستان با افزایش ناگهانی به یک رکورد تاریخی رسید.
 
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از vestnik kavkaza، قیمت بنزین در ایستگاه های سوخت رسانی گرجستان به یک رقم تاریخی افزایش یافته است. بنا به گفته های صاحبان پمپ های بنزین علت این افزایش قیمت برای آنها مشخص نیست ولی این تغییرات طی دو روز گذشته اتفاق افتاده است.
بنا بر اعلام یکی از شرکت های توزیع کننده سوخت در گرجستان، قیمت ها چند تتری (واحد پول خرد گرجستان) افزایش داشته است. هر لیتر بنزین معمولی به 2.54 لاری (واحد پول اصلی گرجستان) رسیده است در صورتی که چند روز پیش 2.50 لاری بود.
در پمپ بنزین های گرجستان 4 مدل سوخت با کیفیتهای مختلف شامل بنزین معمولی، بنزین سوپر، بنزین پرمیوم و گازوئیل ارائه میشود.
به گفته تحلیلگران، افزایش ناگهانی قیمت بنزین به دلیل کاهش ارزش ارز ملی گرجستان از 2.64 به 2.88 لاری برای هر دلار می باشد.
اخیرا پس از سخنرانی یک نماینده روسی در پارلمان گرجستان، معترضان در تفلیس، پایتخت گرجستان، به تظاهرات پرداخته‌اند. در همین راستا، پس از توهین یک مجری گرجستانی به پوتین در یک برنامه زنده که روز یکشنبه پخش می‌شد، تنش بین دو کشور بالا گرفت و اقدام این مجری، خشم روسیه را برانگیخت. ولادیمیر پوتین، ماه پیش فرمان تحریم سفرهای هوایی بین دو کشور را صادر کرد که از روز 8 ژوئیه به اجرا درآمد. در همین راستا قانون‌گذاران روسیه، با توجه به افزایش تنش‌ها بین این کشور و گرجستان، لایحه‌ای برای اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه گرجستان وضع کردند. قانون‌گذاران مجلس دومای روسیه، با اجماع آرا، از بیانیه‌ای که وضع "تحریم‌های خاص علیه ادامه تحریکات گرجستان علیه روسیه" را خواستار است، حمایت کرده‌اند. پس از حمایت پارلمان روسیه از وضع تحریم علیه گرجستان، ولادیمیر پوتین مخالفت خود را با این اقدام اظهار داشته است. وی گفت که مایل نیست با وضع تحریم‌، باعث پیچیدگی روابط شود.
 
 
Share/Save/Bookmark