کد مطلب : 21133
افزایش 3 برابری واردات تاجیکستان نسبت به صادرات
شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۹
افزایش 3 برابری واردات تاجیکستان نسبت به صادرات
آژانس دولتی آمار تاجیکستان وابسته به نهاد ریاست جمهوری این کشور اعلام کرد، طی 4 ماه نخست سال جاری از این جمهوری 319 میلیون دلار محصولات صادر و بیش از 1 میلیارد دلار کالا وارد شده است.
به  گزارش رادیو تاجیکی صدای  خراسان  به  نقل  از سامانه  اوستا،  تاجیکستان  طی این مدت  از روسیه 31  و هفت  دهم  در صد، قزاقستان 21  و نیم  در صد  و چین 15  و هفت  دهم در صد  محصولات  وارد کرده  است که  مهم  ترین شریکان تجاری این  کشور به حساب  می آیند.
 دراین مدت از 319   میلیون دلار محصولات  صادراتی تاجیکستان 27  و نیم در صد  به ترکیه، 18 و نیم  در صد  به  قزاقستان و بقیه  به  ازبکستان  و سوییس  بوده است.
از اقلام مهم  صادراتی  تاجیکستان به خارج  می توان  به  آلومینیوم، پنبه ، سنگ های گرانقیمت و میوه  خشک  اشاره  کرد.
از سوی  دیگر کارشناسان، افزایش توازن  صادرات  و واردات به نفع  واردات را عامل اصلی نوسانات  ارزی دراین  کشور عنوان  می  کنند؛ چرا که از مجموع  1  میلیارد و 300 میلیون دلار معاملات تجارت  خارجی تاجیکستان طی  چهار ماه  نخست  سال  جاری، 1 میلیارد واردات و نزدیک به  319  میلیون دلار صادرات  بوده است.
افزایش  سه برابری  واردات  بر صادرات  در تاجیکستان  موجب  شده است که  اخیرا برای بار نخست از سال 2003  ارزش سامانی واحد  پول ملی  تاجیکستان در برابر دلار در بازار غیر رسمی به 10 سامانی برسد
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵