کد مطلب : 19226
افغانستان دهلیز هوایی با ترکیه گشود
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۰
افغانستان دهلیز هوایی با ترکیه گشود
افغانستان به منظور توسعه بازرگانی با کشور ترکیه امروز (سه شنبه) با افتتاح دهلیز هوایی به آنکارا نخستین محموله صادراتی خود به مقصد ترکیه را از طریق فرودگاه حامد کرزی شهر کابل در این مسیر ارسال کرد.
 
به گزارش ایرنا، «همایون رسا» وزیر تجارت و صنایع افغانستان طی آیینی که در فرودگاه کابل و باحضور سفیر ترکیه جریان داشت، افتتاح این دهلیز را برای انتقال میوه های تازه و خشک و دیگر اقلام صادراتی افغانستان به ترکیه مفید دانست و گفت که پرواز امروز 25 تن انواع کالاها را به آنکارا انتقال می دهد.
وی به سفر خود به ترکیه برای رسیدن به توافق با آن کشور برای راه اندازی این دهلیز هوایی اشاره کرده و افزود که با مقامات ترکیه توافق شده است که شرکت «ترکیش ایرلاین» اموال را انتقال دهد.
«عتیق الله نصرت» رئیس اتاق بازرگانی افغانستان نیز در این مراسم گفت که این دهلیز برای رشد صادرات افغانستان اهمیت ویژه ای دارد و از کشاورزان و بخش خصوصی خواست که در بسته بندی اموال صادراتی از طریق خطوط هوایی توجه خاص کنند تا این روند با موفقیت همراه شود.
رئیس اتاق بازرگانی افغانستان پیش از این گفته بود که میزان مبادلات کشورش با ترکیه در سال های گذشته به 300 میلیون دلار می رسید اما در سال های اخیر این رقم به 120 میلیون دلار کاهش یافته است.
افغانستان پیش از این نیز برای صادرات و واردات خود با کشور هندوستان چنین مسیرهای هوایی را راه اندازی کرده است و اولین پرواز در 29 خرداد ماه سال گذشته انجام شد و تاکنون بیش از 2 هزار تن کالا به ارزش 30 میلیون دلار از همین طریق به هند فرستاده شده است.
همچنین قزاقستان دومین کشوری بود که افغانستان تجارت خود را با آن از طریق هوا در اسفند ماه سال گذشته آغاز کرد و در اولین پرواز چهار تن میوه خشک و تازه به آن کشور صادر شد.
قرار است مشابه این دهلیزها بین افغانستان و کشورهای آذربایجان، اندونزی، امارات متحده عربی و عربستان سعودی نیز برقرار شود.
چندی قبل «خان جان الکوزی» معاون اتاق تجارت افغانستان گفته بود که هدف از ایجاد این دهلیزها رشد صادارت افغانستان است و برای عملی کردن این هدف بیش از پنج میلیون دلار بودجه در نظر گرفته شده است.
افغانستان یک کشور محصور در خشکی است و فاقد راه آهن سراسری است و تجارت زمینی تنها گزینه عمده در این کشور است که به دلیل چهار دهه جنگ در آن در عمل زیرساخت مناسب جاده ای هم برای همین گزینه ندارد و دولتش در تلاش است بتواند از طریق مسیرهای هوایی بخشی از این مشکل را مرتفع کند.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵