کد مطلب : 17499
اعتراض دولت قرقیزستان به مداخله قزاقستان در امور داخلی این کشور
چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۴
پس از دیدار رییس جمهور قزاقستان با نامزد حزب اپوزیسیون قرقیزستان، بیشکک که مدعی مداخله قزاقستان در انتخابات ۱۵ اکتبر این کشوراست، اعتراض رسمی خود را نسبت به این اقدام اظهار کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، دفتر نورسلطان نظربایف، رییس جمهور قزاقستان، اعلام کرد وی با عمربک بابانف، نامزد ریاست جمهوری و یکی از رهبران حزب اپوزیسیون این کشور در قزاقستان دیدار و آمادگی خود را برای همکاری با "رییس جمهور جدیدی که مردم قرقیزستان به او اعتماد کنند"، اعلام کرده است.
وزیر امور خارجه قرقیزستان امروز (چهارشنبه) طی بیانیه‌ای، این ملاقات و نیز اظهارات رییس جمهور قزاقستان را در حمایت از بابانف ۴۷ ساله، یکی از رقبای اصلی نامزد حزب حاکم در انتخابات ریاست جمهوری  قزقیزستان دانست.
وی در یادداشتی به سفیر قزاقستان نوشت: بیشکک اظهارات مطرح شده از جانب رییس جمهور قزاقستان و نیز پوشش گسترده این دیدار توسط این کشور را به منزله تلاشی برای نفوذ بر تصمیم مردم قرقیزستان و دخالت آستانه در امور داخلی این کشور می‌داند.
الماس‌بیک آتامبایف، رییس جمهور قرقیزستان طبق قانون اساسی از اداره این کشور برای دور دوم محروم است. حزب سوسیال دموکرات وی که در پارلمان این کشور از اکثریت کرسی‌ها برخوردار است، سورنبای جینبکف را حمایت می‌کند که ماه گذشته برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری از سمت نخست وزیری استعفا کرد.
کشور قرقیزستان یک جمهوری پارلمانی است که دو رییس جمهور پیشین آن توسط معترضان سرنگون شده‌اند.
قرقیزستان میزبان یکی از پایگاه‌های هوایی ارتش روسیه است و اقتصاد آن به شدت به وجه ارسالی مهاجرانی که در روسیه مشغول به کار هستند و نیز معادن طلای  کشور وابسته است.
اگرچه قزاقستان که کشوری بزرگتر و ثروتمندتر در آسیای مرکزی است نیز یکی از متحدان روسیه است اما بیشکک و آستانه روابط پرتنشی بر سر تجارت‌های مرزی و تقسیم منابع آبی دارند
 
 
Share/Save/Bookmark