کد مطلب : 19991
واگذاری ساخت تأسیسات خط کاسا 1000 در تاجیکستان به دو شرکت خارجی
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۵
واگذاری ساخت تأسیسات خط کاسا 1000 در تاجیکستان به دو شرکت خارجی
احداث بخش تاجیکستانی پروژه کاسا 1000 به دو شرکت سوئدی و هندی واگذار شد.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به  نقل از سایت تاجیکته، شورای بین دولتی ساخت طرح خط انتقال برق تاجیکستان و قرقیزستان به افغانستان و پاکستان موسوم به کاسا 1000 در نشست اخیر خویش در شهر آلماتی قزاقستان اعلام کرد که کار ساخت تاسیسات زیربنایی این طرح در قلمرو تاجیکستان به شرکت‌های سوئدی و هندی واگذار شده است.
بر این اساس شرکت سوئدی ABB متعهد شده است که ساخت ایستگاه برق فشار قوی با توان یک هزار و 300 مگاوات را از منطقه فعالیت دو نیروگاه برق آبی سنگتوده 1 و2 به پایان برساند.
شرکت هندی Kalpataru Power Transmission Ltd نیز ساخت خط 500 کیلوولت انتقال برق تاجیکستان به افغانستان را بر عهده گرفته است.
علاوه بر این با شرکت ایتالیایی CES به عنوان مشاور طرح ساخت خط کاسا 1000 در تاجیکستان سازشنامه همکاری امضا شده است.
گفته می شود که کار ساخت تاسیسات زیربنایی این طرح در قلمرو تاجیکستان در سال 2021 به پایان خواهد رسید.
طرح انتقال برق آسیای مرکزی به افغانستان و پاکستان موسوم به کاسا 1000 یک طرح منطقه ای است  که بازار خرید و فروش برق میان تاجیکستان و قرقیزستان را با کشورهای جنوب شرق آسیا به وجود می آورد.
با اجرای این طرح در فصل تابستان برق اضافی تاجیکستان و قرقیزستان به افغانستان و پاکستان منتقل خواهد شد.
تاجیکستان و قرقیزستان در شش ماه از سال می توانند نزدیک به پنج میلیارد کیلووات ساعت برق را ازطریق خط کاسا 1000 به افغانستان و پاکستان منتقل کنند.
هزینه ساخت این طرح که باید در سال 2020 به بهره برداری می رسید، بیش از یک میلیارد دلار برآورد شده است.
مراسم آغاز ساخت طرح کاسا 1000 با حضور سران کشورهای شریک در این پروژه روز 12 می سال 2016 در شهر تورسون زاده تاجیکستان برگزار شده  بود.
 

 
 
Share/Save/Bookmark