کد مطلب : 18550
سرگردانی مشتریان دو بانک بحران زده تاجیکستان
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۰
سرگردانی مشتریان دو بانک بحران زده تاجیکستان
دو بانک بحران زده تاجیکستان شامل "صادرات" و "سرمایه گذاری کشاورزی" در دو سال گذشته با ناتوانی در پرداخت پول مشتریان خود، موجب سرگردانی آنها شده اند.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل کانیوز، مدیریت این دو بانک بحران زده با امتناع از اعلام رسمی ورشکستگی این مراکز مالی، روزانه به مشتریان خود پس ازساعتها  ایستادن در صفوف طولانی تنها 200 سامانی  (22 دلار) پرداخت می کنند که موجب نارضایتی طلبکاران شده است.
مشتریان این بانک ها طی روزهای اخیر به نبود وجه نقد در خودپردازها  و ساختمان های مرکزی این دو بانک اعتراض داشته و گفته اند، حتی همان 200 سامانی وعده داده شده را نیز نمی توانند دریافت کنند.
این در حالی است که چند روز قبل «جمشید نورمحمدزاده» رییس بانک ملی تاجیکستان میزان بدهی مالی دو بانک بحران زده صادرات و سرمایه گذاری کشاورزی به مشتریان را 170 میلیون دلار (یک میلیارد و 500 میلیون سامانی ) اعلام کرد.
وی تاکید کرده است این بانک ها برای پرداخت بدهی خود باید اموال و دارایی های خود را به فروش بگذارند؛ زیرا کمک سه میلیارد و 300 میلیون سامانی (معادل 374 میلیون دلار) دولت تاجیکستان به این دو بانک در سال2017، نیز نتوانست وضع نابسامان مالی این مراکز را بهبود بخشد.
«حاجی محمد عمراف» اقتصاددان تاجیک نیز معتقد است، مدیران این بانک ها برای خروج از این وضعیت و تسویه حساب با مشتریان چاره ای جز فروش اموال و دارایی های این مراکز مالی ندارند؛ زیرا سپرده مشتریان خود را برای ساخت و سازهای مختلف هزینه کرده و اکنون به چنین روزی افتاده اند.
 
 
Share/Save/Bookmark