کد مطلب : 21754
نیش و کنایه چاووش‌اوغلو به اروپا و داوود اوغلو
يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۳
نیش و کنایه چاووش‌اوغلو به اروپا و داوود اوغلو
وزیر امور خارجه ترکیه سخنان غیررسمی مقامات آلمانی و فرانسوی در مورد عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا را با رسانه‌ها در میان گذاشت.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه صباح٬ مولود چاووش ‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در مورد اصرار ترکیه برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه گفت: ما می‌خواهیم امنیت و ثبات به سوریه بازگردد. اطمینان داریم اگر منطقه امن ایجاد شود٬ دست‌کم دو میلیون از آوارگان سوری که حالا در کشور ما هستند٬ به خانه و دیار خود بازمی‌گردند.
وزیر امور خارجه ترکیه در بخش دیگری از سخنان خود٬ در مورد عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا گفت: ما همواره تلاش کرده‌ایم که در این مسیر به‌درستی حرکت کنیم و هیچ‌گاه از مسیر خود منحرف نشده‌ایم. مشکل اروپایی‌ها با ما چیز دیگری است و آنان در بیان مواضع خود صادق نیستند و مواضع غیررسمی آنها با چیزی که در گزارش‌ها می‌آید٬ بسیار متفاوت است. بارها مقامات آلمانی و فرانسوی پشت درهای بسته و در محافل غیررسمی به ما گفته‌اند "ما نمی‌خواهیم قدرت خود را با شما تقسیم کنیم. اگر شما وارد اتحادیه شوید٬ موازنه به هم می‌خورد".
وی در ادامه افزود: آلمان و فرانسه قدرت اتحادیه را در دست گرفته‌اند. آنها به‌خوبی می‌دانند اگر ما عضو اتحادیه شویم٬ بیشترین کرسی‌های پارلمان اروپا٬ از آنِ ما خواهد بود و در همه حوزه‌ها با قدرت عمل خواهیم کرد.
چاووش‌اوغلو در ادامه نیش و کنایاتی بیان کرد که به‌خوبی معلوم است خطاب به احمد داوود اوغلو وزیر امور خارجه اسبق و نخست وزیر اسبق ترکیه بیان شده است.
او در این مورد گفت: این که این سو و آن سو می‌خواهند حزب جدید تأسیس کنند٬ به ما ربطی ندارد و میل و ترجیح خود آنهاست، اما چیزی که اهمیت دارد٬ این است که از صف مبارزه خارج نشوید. شما اگر انتقادی هم دارید٬ آن را زیر سقف حزب بیان کنید. چه نیازی دارد از صف مبارزه بیرون بروید و به حزب خود حمله کنید؟ خود من٬ هیچ‌وقت نمی‌خواستم وارد یک حزب شوم. اما وقتی که حزب عدالت و توسعه تأسیس شد٬ نگرشم تغییر کرد و فهمیدم که حزبی بر اساس خواسته‌ها و رویکردهای ما تأسیس شده است. پدرم آن زمان شهردار بود و از اعضای فعال حزب راه راست (DYP) بود. او به من گفت: "فرزندم! تنها کسی که می‌تواند ترکیه را نجات دهد طیب بیگ است. هیچ‌گاه او را ترک نکن".
 
 
Share/Save/Bookmark