کد مطلب : 19009
درحاشیه اجلاس اکو
ظریف با همتای ترکمنستانی خود دیدار کرد
سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۸
ظریف با همتای ترکمنستانی خود دیدار کرد
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران امروز سه شنبه در حاشیه بیست و سومین اجلاس وزیران خارجه سازمان همکاری اقتصادی - اکو- با همتای ترکمنستانی خود در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان دیدار و گفت و گو کرد.
 
به گزارش ایرنا ، ظریف که برای شرکت در این اجلاس در تاجیکستان به سر می برد، با «رشید مرداف» درباره روابط دو جانبه، پیگیری توافقات سفر اخیر رئیس جمهوری و مسائل منطقه ای تبادل نظر کرد.
وزیر امور خارجه ایران دیروز نیز پس از ورود به شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان با امامعلی رحمان رئیس جمهوری این کشور ملاقات و درباره روابط دوجانبه، منطقه ای و بین المللی مذاکره کرد.
طرفین در این دیدار با اشاره به مشترکات فراوان دو کشور، بر گسترش روابط و همکاری های دو کشور در بخش های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، انرژی و فناوری تاکید کردند.
ظریف امروز در اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای عضو اکو ، در سخنانی در جمع وزیران و معاونان امور خارجه 10 کشور عضو سازمان همکاری اقتصادی -اکو- گف : هدف کشورهای عضو اکو ایجاد یک منطقه قوی و مرفه است و کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی هر کدام از منابع و ظرفیت های مختلف برخوردار هستند
وزیر امور خارجه ایران در ادامه سخنان خود در این اجلاس، با اشاره به پیچیده تر شدن شرایط منطقه از دهه 1990 به این طرف ، اظهارداشت: مداخله های خارجی، تروریسم و ​​افراط گرایی، دو دهه است که بسیاری از مناطق منطقه را نابود کرده و افراط گرایی خشونت آمیز همچنان تهدیدی برای منطقه اکو است.
ظریف تصریح کرد: با وجود شکست خلافت داعش و سایر گروه های تروریستی ، شاهد گسترش شبکه های گسترده ای از گروه های افراطی، به خصوص داعش در غرب، جنوب و مرکز آسیا هستیم که خطر جدی تری برای منطقه اکو محسوب می شوند.
سازمان همکاری های اقتصادی - اکو - شامل 10 کشور، ایران ، جمهوری آذربایجان ، ترکیه ، افغانستان ، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان، قرقیزستان ، تاجیکستان و پاکستان است .
 
 
Share/Save/Bookmark