کد مطلب : 18603
ظریف در کنفرانس والدی: در سوریه پایگاه نداریم/ تنها اندیشه آمریکا مقابله با ایران است
دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۸
ظریف در کنفرانس والدی:  در سوریه پایگاه نداریم/ تنها اندیشه آمریکا مقابله با ایران است
وزیر خارجه ایران که به مسکو سفر کرده در خصوص ادعاهای اخیر نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت: ایران در سوریه پایگاه نظامی ندارد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران که به روسیه سفر کرده در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص اظهارات نتانیاهو مبنی بر وجود پایگاه نظامی ایران در سوریه گفت: ایران در سوریه پایگاه نظامی ندارد.
ظریف در ادامه گفت: حضور آمریکا در سوریه، بسیار خطرناک است. تنها موضوعی که آمریکا به آن فکر می‌کند نحوه مقابله با ایران در منطقه است. ایران هیچ پایگاه نظامی در سوریه ندارد.
ظریف برای شرکت در کنفرانس «والدای» که در خصوص خاورمیانه است به روسیه سفر کرده است.
وزیر خارجه ایران در سخنرانی خود در این کنفرانس گفت: در عراق،‌ سوریه و یمن باید حاکمیت ارضی این کشورها حفظ شود و تنها راه‌حل برون‌رفت از بحران در این کشورها راه‌حل سیاسی است.
ظریف گفت: باید با اشغالگری خاک سوریه مقابله شود و زندگی در کشورهایی مثل سوریه و عراق از سر گرفته شود و این موضوع یک وظیفه اخلاقی برای جمهوری اسلامی ایران است. ایران با داعش در این کشورها مبارزه کرده است. این دو کشور قربانیان زیادی داده اند.
وی افزود: وحدت اراضی عراق و سوریه باید حفظ شود. با این روش‌ها می‌توانیم کارهای خوبی را برای جلوگیری از افراطی‌گری انجام دهیم و در واقع آن را شکست دهیم. همه کشورها باید به حاکمیت عراق و سوریه احترام بگذارند.
ظریف در مورد درگیری‌های چند سال اخیر در یمن نیز افزود: برخی‌ها با آغاز اقدام نظامی علیه یمن گمان می‌کردند که راه‌حل بحران در این کشور استفاده از زور است اما آنها اشتباه می‌کردند. ما باید در یمن به راه‌حل سیاسی دست یابیم چرا که راه‌حل نظامی محکوم به شکست است و منجر به فاجعه‌ ای انسانی می‌شود.
وزیر خارجه کشورمان اظهار کرد: وقتی کشورها مواضع غیرانسانی و نادرستی را اتخاذ کردند و با داعش همکاری داشتند ایران و روسیه را متهم می‌کنند. این قبیل اتهام‌زنی‌ها راه‌حل نیست. ما همواره خواستار راه‌حل‌های سیاسی بوده‌ایم.
وی افزود: در یمن با این روش‌ها مخالفت کردیم. سازمان ملل طرح گفتگو در یمن را که از سوی ایران مطرح شد پذیرفت. قطعنامه شورای امنیت تاکید می‌کند که برای حل اختلافات در یمن باید از راه‌حل گفتگو استفاده کرد چرا که می‌تواند بسیار مفید باشد و اختلافات را حل کند. ما باید افکار قدیمی را کنار بگذاریم.
ظریف ادامه داد: ائتلاف‌های شکل گرفته علیه برخی کشورها درست نیست. در دوران جنگ تحمیلی ایران، کشورهای منطقه به اتفاق به صدام کمک کردند که در نهایت این کمک‌ها علیه خود این کشورها استفاده شد. ما باید در منطقه خلیج‌فارس اصل را بر همکاری بگذاریم که کشوری نتواند بر دیگر کشورها سلطه داشته باشد در این صورت می‌توانیم امنیت منطقه را حفظ کنیم. باید روش‌های جدید را به کار گیریم که برای تامین ثبات بتواند به ما کمک کند. ما نباید امنیت خود را از طریق ناامن کردن دیگر کشورها تامین کنیم.
وی ادامه داد: باید بین کشورها احترام متقابل باشد و حق آنها رعایت شود که این مساله مهمی است.
ظریف گفت: روسیه موضع عقلانی خوبی در منطقه دارد و می‌تواند نقش محوری را در اجرای مذاکرات صلح در منطقه داشته باشد.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵