کد مطلب : 19008
روسیه : اروپا در موضوع برجام تسلیم آمریکا نشود
سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۷
روسیه : اروپا در موضوع برجام تسلیم آمریکا نشود
معاون وزیر خارجه روسیه ابراز امیدواری کرد اروپا همچنان به تعهدات خود در قبال برجام پایبند بماند و در راستای حفظ آن بکوشد و تسلیم خواسته های آمریکا نشود.
 
به گزارش روز سه شنبه ایرنا، سرگئی ریابکوف در دیدار با مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه افزود: سیاست روسیه همچنان حمایت و حفظ برجام است و هیچ تغییری را در قبال آن نمی پذیرد.
معاون وزیر خارجه روسیه در ادامه بر تداوم همکاری های دو کشور به ویژه در زمینه همکاری های صلح آمیز هسته ای و برقراری صلح و امنیت منطقه ای تاکید کرد.
دو طرف بر حل بحران منطقه و سوریه از طریق گفت وگوهای سیاسی نیز تاکید کردند.
توافق هسته ای موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حاصل مذاکراتی دشوار و طولانی میان «ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک» بود که بدون احتساب سوابق ‏بحث کشورهای اروپایی، دست کم از توافق نوامبر 2013 ژنو، به مدت حدود 20 ماه ادامه داشت تا سرانجام در 14 ژوییه ‏‏2015 (23 تیر 94) در وین به سرانجام رسید‎.
دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا تهدید کرده است «اگر اصلاحاتی در برجام صورت نگیرد، آمریکا از آن خارج خواهد شد».
اظهار نظر رئیس جمهوری آمریکا «هیچ سنخیتی با مفاد این توافق بین المللی ندارد» و اروپا، چین و روسیه بارها از واشنگتن خواسته اند به این توافق احترام بگذارد و به تعهدات خود در قبال آن عمل کند.
گفتنی است، مهدی سنایی سفیر کشورمان همچنین با سرگئی ورشنین یکی دیگر ازمعاونان وزیر خارجه روسیه نیز دیدار و گفت وگو کرد.
وی در این دیدار با اشاره به اینکه تحولات منطقه و جهان از سرعت زیادی برخوردار است، تاکید کرد: شرایط کنونی اقتضا می کند تا ایران و روسیه رایزنی های فشرده و متراکم داشته باشند.
ورشنین نیز دراین ملاقات با بیان اینکه اوضاع سوریه، منطقه و جهان خطرناک شده است، یادآور شد: هدف اصلی روسیه جلوگیری از گسترش این وضعیت است و تلاش‌های فشرده دیپلماتیک خود را در سطوح مختلف منطقه ای و بین المللی برای پایان دادن به بحران ادامه می دهد.
وی تصریح کرد: همکاری سه کشور ضامن آستانه در خصوص بحران سوریه، کار آمد و موفق بوده است و ما به این همکاری‌ها ادامه خواهیم داد.
 
 
Share/Save/Bookmark