کد مطلب : 19395
سه سند همکاری، رهاورد سفر رییس جمهور پاکستان به دوشنبه
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۸
سه سند همکاری، رهاورد سفر رییس جمهور پاکستان به دوشنبه
امضای سه سند همکاری، رهاورد سفر رییس جمهور پاکستان به دوشنبه بود.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از خبرگزاری فارس، «ممنون حسین» رییس جمهور پاکستان که به منظور شرکت در کنفرانس بین المللی آب به «دوشنبه» سفر کرده بود، در دیدار با «امامعلی رحمان» بر افزایش همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصادی، سیاسی و امنیتی تاکید کرد.
رحمان نیز در آغاز این دیدار از روابط سیاسی، مناسبات دوستی و همکاری‌های مختلف دو کشور اظهار رضایت و به جایگاه ویژه پاکستان در سیاست خارجی تاجیکستان به عنوان شریک با اعتماد کشورش، تاکید کرد.
در این دیدار مسائل مربوط به افزایش حجم مبادله تجاری تا 500 میلیون دلار، استفاده مشترک از امکانات انرژی تاجیکستان، اجرای طرح‌های دارای اهمیت منطقه‌ای از جمله پروژه «کاسا-1000» و راه اندازی فرصت‌های ترانزیتی دو کشور مورد توجه قرار گرفتند.
همچنین تاکید شد، استفاده از فرصت‌های مناسبت برای پردازش مواد معدنی از جمله سنگ و فلزات گرانبها، تولید آلومینیوم با کیفیت بالا، تولید ماشین آلات برقی و همکاری در بخش صنایع نور و غذا، محصولات کشاورزی، احداث کارخانه تولید مصالح ساختمانی و دارویی، جلب سرمایه گذاری و همکاری گسترده تجار دو کشور نیز می‌توانند از اولویت های روابط دوجانبه باشند.
طرفین فعالیت مردم تاجیک تحت عنوان «تاجیک قوم اتحاد پارت پاکستان» و انتشار مجله «تاجیک» را نمونه بهترین همکاری در این زمینه خواندند.
همکاری‌های امنیتی و مسائل مبارزه علیه تهدیدات جهانی از جمله تروریسم، افراط‌ گرایی، قاچاق مواد مخدر و سایر جرایم سازمان یافته فراملی از جمله برقراری صلح و ثبات در افغانستان از دیگر مواردی بود که مورد بررسی قرار گرفت.
سپس به منظور توسعه و گسترش مناسبات دوجانبه سه سند جدید همکاری به امضا رسید و رییسان جمهور دو کشور بیانیه مشترک خود در مورد «تقویت استراتژی همگرایی منطقه‌ای» میان دوشنبه و «اسلام آباد» را به امضا رساندند
 
 
Share/Save/Bookmark