کد مطلب : 19638
اردوغان به پوتین: همکاری‌های ما، حسادت برخی‌ را برانگیخته است
جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۹
روسای جمهور روسیه و ترکیه در حاشیه نشست «بریکس» در آفریقای جنوبی با هم دیدار و درباره سوریه و روابط دوجانبه مسکو و آنکارا تبادل نظر کردند
اردوغان به پوتین: همکاری‌های ما، حسادت برخی‌ را برانگیخته است
به گزارش فارس، در ادامه دیدارهای مقام‌های ترکیه و روسیه، این بار روسای جمهور دو کشور از فرصت نشست «بریکس» در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی برای دیدار دوجانبه استفاده کردند.

کاخ کرملین بیانیه‌ای درباره دیدار روسای جمهور روسیه و ترکیه در حاشیه نشست «بریکس» منتشر کرد.

طبق این بیانیه، «ولادیمیر پوتین» در ابتدای این نشست به «رجب طیب اردوغان» بابت پیروزی‌ او در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه تبریک گفت.

رئیس‌جمهور روسیه تصریح کرد: «مشخص است که روابط دو جانبه (روسیه و ترکیه) رو به گسترش است و این شامل تلاش‌ها برای غلبه بر (برخی) بحران‌ها است و مقصود ابتدایی من از بحران‌ها، بحران سوریه است و همچنین اقتصاد که ما همیشه توجه زیادی به آن داریم».

او افزود: «من خیلی خوشحالم که شما را می‌بینم و تایید می‌کنم که در رابطه با همکاری‌هایمان ما نقطه نظر مشترکی داریم».

رئیس‌جمهور ترکیه در این نشست، سخنش را اینگونه شروع کرد: «دوست عزیز من! دوست دارم به نمایندگی از هیات‌مان و شخص خودم، از دیدار امروزمان در حاشیه نشست بریکس تشکر کنم. ما در تماس تلفنی قبل از نشست، با این دیدار توافق کردیم».

اردوغان ادامه داد: «روابط بین کشورهای ما ترکیه و روسیه، به سرعت در زمینه‌های گسترده نظامی، تجاری، فرهنگی و توریسم در حال گسترش است».

رئیس‌جمهور ترکیه در بخش دیگری از اظهاراتش، طعنه‌ای آشکار به فشارهای آمریکا علیه کشورش در زمینه‌ گسترش روابط با روسیه زد.

او گفت: «البته، ما از سوی دیگر می‌بینیم که همکاری ما (ترکیه و روسیه) دارد حسادت برخی‌ها را برمی‌انگیزد».

این اظهارنظر در حالی مطرح شد که به دنبال فشارهای واشنگتن علیه آنکارا در مسائلی از قبیل خرید سامانه اس 400 روسیه، کنگره آمریکا فروش جنگنده اف 35 به ترکیه را متوقف کرد.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵