کد مطلب : 21086
واکنش ترکیه به انتقادهای خارجی درباره لغو نتایج انتخابات استانبول
سه شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۴
واکنش ترکیه به انتقادهای خارجی درباره لغو نتایج انتخابات استانبول
وزیر خارجه ترکیه، انتقادهای خارجی از تصمیم هیات عالی انتخابات ترکیه برای لغو نتایج انتخابات شهرداری استانبول را بی‌مورد دانست. براساس انتخابات ماه مارس نامزد اپوزیسیون پیروز شده بود.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، رجب اوزل، نماینده حزب حاکم عدالت و توسعه (آک‌پارتی) در شورای عالی انتخابات دوشنبه گفت این نهاد به لغو نتایج انتخابات به دنبال درخواست آک‌پارتی رای داده است. استناد آنها به عدم امضای ۲۲ پروتکل و این مساله بوده است که برخی از اعضای کمیسیون‌های محلی انتخابات جزو کارکنان دولت نبوده‌اند. تاریخ انتخابات جدید به ۲۳ ژوئن (دوم تیر) موکول شده است.
وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: همگان باید به تصمیم برگزاری دوباره این انتخابات که بر مبنای قانونی گرفته شده است، احترام بگذارند. ما انتقادهایی که از سوی برخی از مخاطبان خارجی با انگیزه سیاسی درباره این تصمیم و شورای عالی انتخابات مطرح می‌شود، نمی‌پذیریم. ترکیه بلوغ دموکراتیک خودش را نشان داده است. بی‌شک، تصمیم شورای عالی مستقل انتخابات با هدف تضمین تحقق اراده رای‌دهندگان بوده است.
اکرم امام اوغلو، عضو حزب اپوزیسیون مردم‌ جمهوری‌خواه در انتخابات شهرداری استانبول که ۳۱ مارس برگزار شد ۴۸.۸ درصد رای به دست آورد و رقیب او از آک‌پارتی که بنعالی ییلدیریم بود ۴۸.۵۵ درصد رای گرفت. امام اوغلو سابقا به عنوان رئیس شورای منطقه‌ای استانبول کار می‌کرد و ۱۷ آوریل روی کار آمد. در آن زمان شورای عالی انتخابات هنوز در حال بررسی درخواست حزب حاکم مبنی بر لغو نتایج انتخابات بود.
براساس نتایج انتخابات ماه مارس، حزب مردم جمهوری‌خواه برای اولین بار از ۱۹۹۴ در انتخابات شهرداری آنکارا هم پیروز شد. نامزدهای این حزب همچنین در شهرهای ازمیر، آنتالیا، آدانا و مرسین به پیروزی دست یافتند. در همین حال آک‌پارتی ۴۴.۳۳ درصد از آرای انتخابات شهرداری در سراسر ترکیه را به دست آورد و حزب مردم جمهوری‌خواه ۳۰.۱۲ درصد.
شهروندان اکثر مناطق شهر استانبول در اعتراض به تصمیم شورای عالی انتخابات به خیابان‌ها آمدند و با کوبیدن روی ماهی‌تابه و قابلمه نارضایتی خودشان را ابراز کردند. این تجمع اعتراضی از صبح دوشنبه از مناطق بشیکتاش و فری کوی آغاز شد و در سایر مناطق استانبول ادامه یافت. به گزارش خبرنگار اسپوتنیک، راننده‌ها هم در حمایت از معترضان بوق و چراغ می‌زدند. براساس گزارش‌ها، صدها تن از معترضان در بشیکتاش شعار "حق و عدالت" حزب مردم جمهوری‌خواه را حمل می‌کردند.
 
Share/Save/Bookmark