کد مطلب : 20266
اجرای طرح گمرکی الکترونیکی بين ایران و جمهوری آذربایجان
پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۵
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صدا و سيما از باکو، طرح گمرکی الکترونیکی بین ایران و جمهوری آذربایجان با هدف تسهیل روند ترانزیت و کاهش خطر پذیری آن در حال اجراست.
سید حسن رحیمی زاده مدیر کل گمرک سرخس در حاشیه سمینار بین المللی آموزشی ترانزیت در باکو گفت: اجرای این طرح بین جمهوری اسلامی ایران و ترکیه با موفقیت انجام شده بود و اجرای آن با جمهوری آذربایجان هم در حال انجام است. وی آمادگی گمرک ایران را برای اجرای طرح الکترونیکی با دیگر کشورهای جهان اعلام کرد و افزود: پاکستان هم به دنبال عملیاتی کردن این طرح با ایران است.
رحیمی زاده گفت: «کارنه تیر» سندی است گمرکی که برای ترانزیت بین المللی کالا در چارچوب کنوانسیون تیر (TIR) در کشور مبدا صادر می شود و به موجب آن کالا در وسیله نقلیه جاده ای بطور پلمپ شده از خاک کشورهای بین راه عبور می کند و تا مقصد نیازی به تشریفات کمرگی مجدد مربوط به ترانزیت در مرزهای ورودی و خروجی این کشورها نیست.
مدیر کل گمرک سرخس با اعلام اینکه سالانه بیش از سه میلیون تن کالا از طریق گمرک سرخس مبادله می شود گفت: سرخس یکی از مسیرهای مهم جاده ابریشم محسوب می شود و با توجه به ارتباط آن با کشورهای مشترک المنافع نقش مهمی در ترانزیت کالا دارد.
مدیر کل گمرک سرخس که به عنوان نماینده کشورمان در سمینار بین المللی آموزشی ترانزیت در باکو شرکت کرده است افزود: این سمینار از دیروز با شرکت نمایندگان 25 کشور جهان آغاز شده است و تا فردا ادامه خواهد داشت. وی تاکيد کرد، در این سمینار که با هدف تسهیل و روان سازی ترانزیت زمینی و ریلی برگزار شده است در خصوص موضوعاتی همچون الکترونیکی کردن رویه های گمرکی ، چارچوب های حمل و نقل ، شیوه های فناوری اطلاعات و ارتباطات در گمرکات ، امنیت ترانزیت و سیستم ضمانت در ترانزیت و دیگر مسایل مرتبط با ترانزیت مذاکره می شود.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵