کد مطلب : 17602
توسعه روابط ترکمنستان و روسیه در پی سفر «پوتین» به عشق‌آباد
يکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۷
به گزارش «نزویسیمایا گزتا» در تاریخ 15مهرماه96، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه چندی پیش به «عشق آباد» پایتخت ترکمنستان سفر کرد.
وی نخستین بار در یک دیدار رسمی در سال 2012 به ترکمنستان سفر کرد و سفر کنونی به دعوت رسمی رئیس جمهور ترکمنستان صورت گرفت.
ترکمنستان مدت‌های مدیدی است که در بحران مالی و اقتصادی شدیدی قرار دارد و بعید است که بدون کمک روسیه بتواند از بن بست این بحران خارج شود ضمن اینکه به نفع «مسکو» می‌باشد که در افغانستان و خزر بتواند امنیت را تضمین نماید.
رهبران روسیه و ترکمنستان در راستای این دیدار قراردادهایی را زمینه همکاری‌های استراتژیک بین 2 دولت امضا کردند و این به معنای رشد و توسعه همکاری بین 2 کشور می‌باشد.
سیاست خارجی محتاطانه دولت ترکمنستان مصمم شده که در پس زمینه چالش‌های گوناگونی که آسیای مرکزی را فرا گرفته به روسیه تکیه کند و بعید هم نیست که در کنار همکاری‌های اقتصادی و مالی برخی همکاری‌های نظامی نیز صورت گیرد.
«قربان قلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در دیدار با پوتین گفت: عشق آباد آماده است که همکاری‌های تنگاتنگی را در زمینه تأمین امنیت با مسکو برقرار کند و به منافع روسیه در منطقه احترام می‌گذارد.
وی هم چنین تأکید کرد: همکاری با مسکو در زمینه مبارزه با تروریسم نیز حتمی است.
در این دیدار ولادیمیر پوتین نشان افتخار «الکساندر نوسکی» را به بردی محمداف اعطا کرد که  بلافاصله رئیس جمهور ترکمنستان نیز به وی جایزه جدید دولت این کشور را با عنوان «کمک به توسعه همکاری» اهدا کرد.
روابط ترکمنستان و روسیه بر اساس 2 توافق درباره تابعیت دوگانه که از سال 2014 اعتبار دارد و همکاری‌های اقتصادی که جزء اصلی آن  خرید گاز ترکمنستان توسط روسیه می‌باشد، شکل گرفته است.
«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز به عشق آباد سفر کرد که درست در همان زمان شبه نظامیان افغانستان تلاش کردند که فشارهای مداومی را به مرز افغانستان و ترکمنستان وارد کنند و طبیعی است که میهمان سیاسی این کشور پیشنهاد داد تا در تقویت مرزهای این کشور همکاری کند اما بردی محمداف پیشنهاد روس‌ها را رد کرد و مذاکرات طولانی را در این رابطه با امریکا در زمینه همکاری‌های نظامی انجام داد.
بردی محمداف با رد کمک روسیه بر پایبندی خود بر اصل بی‌طرفی این کشور اتکا کرد که مطابق این اصل حضور نظامی کشورهای دیگر در قلمرو ترکمنستان ممنوع می‌باشد و به همین دلیل توافقی هم با آمریکا صورت نگرفت.
در جریان بازی‌های آسیایی و مسابقات بین المللی عشق آباد مجبور و متعهد بود که به نحو احسن زمینه را برای برگزاری این مسابقات آماده و امنیت مرزهای این کشور را به طور کامل تضمین کند و به همین دلیل کشور در وضعیتی ویژه و خاص قرار داشت.
ولی حالا بازی‌های آسیایی تمام شده ولی مشکلات هم چنان باقی و خزانه هم چنان خالی است.
«الکساندر کنیازاف» متخصص مسائل خاورمیانه و آسیای مرکزی در این‌باره گفت: ترکمنستان مدت‌ها است که با بحران اقتصادی و مالی دست و پنجه نرم می‌کند زیرا مسیرهای صادرات گاز تعطیل شده و مهمترین منافع عشق آباد در این است که با شرکت روسی «گاز پروم» ارتباط برقرار کرده و این شرکت را متقاعد کند تا دوباره روابط خود را ایجاد کند.
این کارشناس گفت: ولی از نقطه نظر اقتصادی این صادرات برای روسیه لازم نیست و اگر تمایلی بر ایجاد این روابط باشد باید تأمین کننده منافع مسکو باشد.
الکساندر کنیازاف در رابطه با همکاری‌های نظامی با روسیه افزود: ترکمنستان به طور قطع این همکاری را رد می‌کند و ترجیح می‌دهد تا در رابطه با این موضوع با ترکیه و اوکراین همکاری داشته باشد.
در حال حاضر اطلاعاتی مبنی بر همکاری روسیه و ترکمنستان در مرز این کشور با افغانستان منتشر شده است.
اگر این حقیقت داشته باشد و عملی گردد به معنای آن است که عشق آباد کمک روسیه را پذیرفته و این یعنی وضعیت این کشور در شرایط بحرانی است و مجبور شده میدان همکاری نظامی را پذیرفته است.
این موضوع هم برای روسیه و هم برای کشورهای قفقاز و آسیای مرکزی بسیار مهم است زیرا ناامنی در مرز ترکمن –افغان  باعث می‌شود که ترکمنستان هزینه‌های گزافی را بپردازد ضمن اینکه هیچ تضمینی وجود ندارد که در نتیجه رشد مخالفت‌ها در این کشور بردی محمداف مجبور شود که ارتباط  با افغان‌های شمال غرب را قطع کند.
 
Share/Save/Bookmark