کد مطلب : 20021
موانع رشد بخش خصوصی تاجیکستان
سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۴
موانع رشد بخش خصوصی تاجیکستان
روز 15 اکتبر جاری در شهر دوشنبه همایش بین المللی بخش خصوصی با سخنرانی رییس جمهوری تاجیکستان برگزار می‌شود.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه آسیا پلوس، موانع رشد بخش خصوصی تاجیکستان یکی از موضوع‌های مهم در این نشست خواهد بود که سالیان زیادی در مورد آن گفت‌وگو می شود ولی بهبود چندانی حاصل نشده است.
بر اساس این گزارش، در سال 2017 مرکز پژوهشی مدرسه عالی اقتصاد روسیه درباره مشکلات بخش خصوصی تاجیکستان تحقیقی انجام داد که نتایج آن بیانگر موانع عمده رشد این بخش در تاجیکستان است.
از جمله این موارد می‌توان به واگذاری شتاب‌زده مراکز تولیدی به برخی فعالان بخش خصوصی که تخصص لازم را نداشتند، وام‌های بانکی با سود بسیار بالا و مدت کوتاه بازپرداخت، مالیات سنگین و تحقیق و تفحص دهها نهاد دولتی که زمینه ساز فساد مالی و رشوه خواری می شود، اشاره کرد.
همچنین در تاجیکستان در حالی به کارخانه‌های مشترک امتیاز تخفیف مالیاتی اعطا می گردد که دیگر فعالان بخش خصوصی از چنین تدبیرهای تشویقی محروم هستند.
از سوی دیگر به دلیل سنگین بودن میزان مالیات تعدادی از فعالان بخش خصوصی ترجیح می‌دهند از پرداخت مالیات فرار کنند و یا با تبانی با مقامات مسوول مالیاتی میزان درآمد خود را کمتر نشان دهند و با دادن رشوه از این شرایط ناگوار رهایی یابند.
مجموع این عوامل موجب شد که در سال 2017 نزدیک به 30 هزار نفر از فعالان بخش خصوصی تاجیکستان مجوز خود را پس دهند و دست از کار بردارند.
سامانه آسیا پلوس با برشمردن این موارد تاکید کرده است که با وجود شعارهای مقامات حکومتی در تاجیکستان درباره حمایت از بخش خصوصی در سال‌های اخیر، اکثر قوانین و مقررات مربوط به این بخش تنها روی کاغذ باقی می‌ماند و به مرحله عمل نمی‌رسد
 
 
Share/Save/Bookmark