کد مطلب : 22280
نقشه راه روسیه برای توافق میان دمشق و کردها
سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۳
نقشه راه روسیه برای توافق میان دمشق و کردها
روسیه نقشه راه ده‌بندی را برای مذاکره و توافق میان دمشق و کردها ارائه کرد که شامل مشارکت کردها در فعالیت‌های کمیته قانون اساسی و مشارکت در دولت سوریه است.
به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه الشرق الاوسط، یک هیئت روسی با ریاست یک فرمانده نظامی اخیرا نشست‌های ماراتونی را با رهبران کرد و چهره‌های سرشناس در قامشلی در شرق سوریه برگزار کردند. این هیئت نقشه راه ده بندی را برای مذاکره میان دمشق و کردها ارائه کردند.
این نقشه راه شامل مشارکت کردها در فعالیت‌های کمیته قانون اساسی سوریه، مشارکت کردها در دولت سوریه و استقرار گارد مرزی سوریه در طول مرزهای شمالی از گذرگاه سیمالکا تا شهر منبج در حومه شرقی حلب است.
طرح روسیه شامل مذاکره میان اداره خودمختار شمال و شرق سوریه با دولت سوریه و تشکیل کمیته‌های مشترک اقتصادی و نظامی و صدور اسناد رسمی برای کردها، صدور گواهی تحصیلی رسمی برای دانش‌آموزان مدارس کرد و هماهنگی برای استفاده از منابع انرژی از جمله سد فرات در شهرک الطبقه وابسته به استان رقه و خروج ارتش سوریه از مدارس و مراکز آموزشی در مناطق کردنشین است.
همچنین این طرح شامل بازگشایی مسیر زمینی شهر حلب به مرزهای عراق و شهرک البوکمال و پایان دادن به تهدیدات کردها و تأمین امنیت ایست‌های بازرسی ارتش سوریه در شرق فرات است.
منابع اعلام کردند: هیئت روسیه روزهای ۲۵ و ۲۶ دسامبر به دمشق سفر و با مسئولان دولتی دیدار و بعد به قامشلی رفت و با رهبران حزب اتحاد دموکراتیک سوریه و چهره‌های سرشناسی از شهرک‌های منبج، الطبقه، رقه و دیرالزور دیدار کرد.
در این دیدارها شرکت کنندگان نظرات خود را ارائه کردند. این مذاکرات بر سه نکته اصلی متمرکز بود که اولین نکته بررسی سرنوشت سه اداره محلی بود که مساحتی حدود ۲۰ درصد کشور را اداره می‌کنند. دوم موضوع نیروهای سوریه دموکراتیک و پلیس محلی و نقش آن در جنگ‌ها و نکته سوم این است که سوریه قبل از ۲۰۱۱ مثل سوریه ۲۰۲۰ نیست و باید براساس شرایط به بررسی وضعیت کشور پرداخت.
قبل از رسیدن هیئت روسیه به دمشق معاون ارشد رئیس‌جمهور روسیه تماس‌هایی را با تمامی طرف‌ها برقرار کرد. قرار بود نشست گسترده‌ای میان دولت سوریه و نمایندگان کردها و طرف‌های سیاسی کرد و عربی و آشوری و مسیحی برگزار شود و از رهبران محلی دعوت به عمل آید تا نقشه راه ارائه شود اما دولت سوریه خواهان مهلت شد.
دولت سوریه به نظرات هیئت احزاب سیاسی که از شهر قامشلی بازدید کردند گوش داد. مسئولان دولتی به هیئت روسیه گفتند که این احزاب پیشنهاداتی را با خود آورده‌اند که از برخی از آن‌ها استقبال می‌کند. از جمله آن‌ها اجرای قانون اداره محلی است. نکات دیگری که از نظر دولت سوریه نیاز به بررسی داشتند الحاق نیروهای سوریه دموکراتیک به گروه نظامی که مأموریت دفاع و حمایت از مناطق را برعهده دارد و مشارکت بخش‌های اداره خودمختار در دولت و پارلمان است اما بند مربوط به توزیع منابع کشور از دیگر پرونده‌های اصلی و مهم است.
منابع پیش‌بینی کردند که هیئت روسیه بعد از شنیدن نظرات مختلف طی روزهای آینده با پیشنهادات جدیدی بازگردد
 
Share/Save/Bookmark