کد مطلب : 23621
لاوروف در ایروان: تلاش برای تردید در توافق آتش‌بس قره‌باغ قابل قبول نیست
يکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۶
لاوروف در ایروان: تلاش برای تردید در توافق آتش‌بس قره‌باغ قابل قبول نیست
وزیر امور خارجه روسیه در پایان سفر خود به پایتخت ارمنستان تأکید کرد، هر نوع تلاش برای زیر سئوال بردن مفاد بیانیه مشترک رهبران روسیه، ارمنستان و آذربایجان درباره برقراری آتش‌بس در منطقه قره باغ، غیر قابل قبول است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در پایان سفر خود به ایروان، پایتخت ارمنستان اعلام کرد که هر نوع تلاش برای زیر سئوال بردن بیانیه مشترک رهبران روسیه، ارمنستان و آذربایجان درباره برقراری آتش‌بس در منطقه قره باغ کوهستانی، غیر قابل قبول است.
وی گفت: «در مذاکرات امروز، توجه اصلی به روی وظایف مربوط به حصول اطمینان از اجرای روشن و کامل بیانیه مشترک رهبران روسیه، ارمنستان و آذربایجان در تاریخ 9 نوامبر (19 آبان ماه) در خصوص توقف جنگ در منطقه قره باغ و اجرای عملیات حفاظت از صلح و همچنین انجام اقدامات انسان دوستانه در حمایت از مردم غیرنظامی منطقه معطوف بود و همه طرفین به اتفاق تأکید کردند که تلاش برای زیر سئوال بردن این بیانیه، نه تنها در داخل کشور (ارمنستان) ، بلکه در خارج از کشور نیز غیرقابل قبول است.»
به گفته وی، در جریان این مذاکرات، طرفین عزم خود را برای انجام همه اقدامات لازم به منظور ادامه اجرای این بیانیه تأیید کردند.
سرگئی لاوروف در جریان سفر خود به ایروان که در چارچوب هیئت بین وزارت‌خانه‌ای روسیه صورت گرفت، ابتدا با "آرمن سرکیسیان" رئیس جمهوری ارمنستان دیدار و گفت‌وگو کرد. جزییاتی از این دیدار منتشر نشده است.
وزیر خارجه روسیه همچنین نخستین دیدار حضوری با "آرا آیوازیان" وزیر امور خارجه جدید ارمنستان را برگزار کرد. این نشست کوتاه و تنها به منظور آشنایی دو طرف بود.
دیدار اصلی لاوروف در ایروان با "نیکول پاشینیان" نخست وزیر ارمنستان صورت گرفت. وی در این نشست تأکید کرد که روسیه پس از امضای بیانیه سه جانبه آتش‌بس، قبل از هر چیز، به لزوم حل و فصل مشکلات انسانی و بازگشت پناهندگان در قره باغ کوهستانی متعهد است. به گفته او، روسیه سازمان‌های بین المللی را تشویق می کند تا بیشتر به ساکنان این منطقه کمک کنند.
نیکول پاشینیان هم در دیدار با وزیر خارجه روسیه یادآور شد که دو کشور در خصوص آینده راهبردی دیدگاه‌ مشترک دارند. به گفته وی، برای ارمنستان نه تنها ادامه، بلکه همچنین با در نظر گرفتن شرایط فعلی، تعمیق روابط با فدراسیون روسیه و توسعه کانال‌های تعامل برای غلبه بر اوضاع بوجود آمده در کشور و به طور کلی در منطقه، بسیار اهمیت دارد.
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵