کد مطلب : 19356
26 نفر در حمله هواپیماهای ترکیه به شمال عراق کشته شدند
جمعه ۲۵ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۵
ستاد کل ارتش ترکیه اعلام کرد: 'در حمله هواپیماهای ترکیه به مقر تروریست ها در شمال عراق و در ارتفاعات قندیل، 26 نفر کشته شدند.'
به گزارش روز جمعه ایرنا، خبرگزاری آناتولی به نقل از ستاد کل ارتش ترکیه اعلام کرد در حمله هواپیماهای ترکیه به پایگاه های کوهستانی عناصر پ.ک.ک در ارتفاعات قندیل در شمال عراق، یکی از رهبران گروه پ.ک.ک نیز کشته شده است.
آناتولی همچنین اعلام کرد در حمله هوایی به پایگاه کوهستانی این گروه در مناطق مرزی شهرستان چوکورجا در استان حکاری در جنوب شرقی ترکیه نیز 2 عضو پ.ک.ک کشته شدند.
ستاد کل ارتش ترکیه همچنین اعلام کرد که طی یک هفته اخیر 93 عضو پ.ک.ک از جمله سه تن از سران این تشکیلات در حملات هوایی ارتش ترکیه کشته شده اند.
به گزارش این نهاد نظامی ترکیه، عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق که از حدود سه ماه پیش آغاز شده، در هفته های اخیر با تعیین هدف تصرف ارتفاعات قندیل در مرز عراق و ایران به اوج خود رسیده و با بمباران مکرر برخی مناطق کوهستانی منطقه ادامه دارد.
به ادعای ستاد کل ارتش ترکیه در روزهای گذشته علاوه بر پیش روی 34 کیلومتری نظامیان این کشور در شمال عراق، 26 پایگاه متعلق به حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) در قندیل و سنجار نیز در جریان بمباران هوایی منهدم شده است.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا، چند روز پیش رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه از آغاز رسمی عملیات ارتش کشورش برای تصرف قندیل و سنجار در شمال عراق خبر داد و گفت: 'عملیات تمام نشده و ادامه خواهد داشت.'
وی افزود: 'همان طور که عفرین، جرابلس، الباب و اعزاز را از لشکر قاتلان پاکسازی کردیم، باتلاق تروریستی قندیل را نیز به اذن خداوند، خشک خواهیم کرد.'
به گزارش ایرنا، مقامات آنکارا که از سال ها پیش در آرزوی تصرف ارتفاعات قندیل به عنوان مهمترین منطقه حضور عوامل حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) هستند، در ماه های اخیر در پی موفقیت ارتش این کشور در اشغال عفرین در شمال سوریه، طی عملیاتی در شمال عراق، تا کنون حدود 34 کیلومتر در عمق خاک عراق پیشروی کرده اند.
بنا به ادعای رسانه های ترکیه، ارتش این کشور کنترل کامل نواحی هاکورک، آرموش، آواشین، باسیان، کانی راش، برمیزه و سیدکان در منطقه صعب العبور برادوست در شمال عراق را که پیش از این در اختیار گروه پ.ک.ک بود، به دست گرفته است.
بنا به گزارش این رسانه، در منطقه قندیل بیش از 50 پایگاه متعلق به گروه پ.ک.ک وجود دارد و در این پایگاه ها به 15 گروه تروریستی آموزش های تروریستی ارائه می شود.
به گزارش ایرنا، ارتفاعات قندیل در شمال عراق بین مرز ایران و عراق و حدود 100 کیلومتری مرزهای ترکیه واقع شده و دارای چند کوه بالای سه هزار متری با صخره ها و دره های سخت گذر است.
بنا به ادعای ترکیه، این منطقه محل استقرار عناصر گروه های پ.ک.ک و پژاک بوده و ارتفاعات قندیل را از جمله مناطق آموزش و هدایت گروه های تروریستی به خاک خود اعلام کرده و اغلب از طریق هوایی به منطقه حمله کرده ولی در مهار گروه پ.ک.ک در منطقه ناموفق بوده است.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵