کد مطلب : 938
۱
زبان فارسی پل ارتباطی جهت امتداد روابط ادبی ايران و گرجستان است
يکشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۰۸:۳۸

«احسان خزاعی»، رايزن فرهنگی جمهوری اسلامی ايران در گرجستان، در مراسم اعطای جوايز برگزيدگان اولين المپياد زبان و ادبيات فارسی، اظهار كرد: زبان فارسی پل ارتباطی جهت امتداد روابط ادبی ايران و گرجستان است.
به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، خزاعی در ادامه ضمن بيان مطلب فوق افزود: زبان فارسی پل ارتباطی مهمی برای امتداد روابط ادبی دو كشور است و لذا همواره برای تقويت آن در مراكز علمی و دانشگاهی در تلاش هستيم.
رايزن فرهنگی سفارت كشورمان در تفليس همچنين با اشاره به المپياد زبان و ادبيات فارسی هدف از برگزاری آن را ايجاد رقابت سالم و ارتقای سطح علمی ايران‌شناسی دانست و از شركت‌كنندگان در اين المپياد تجليل كرد.
وی كيفيت برگزاری اين المپياد را در سطح بالايی دانست و افزود: اميدواريم اين برنامه علمی به‌صورت يك سنت حسنه علمی در سطح ساير دانشگاه‌های گرجستان تبديل شود.
همچنين در ادامه «مجيد صابر»، سفير جمهوری اسلامی ايران در گرجستان، اظهاركرد: با توجه به قدمت ايران‌شناسی و نيز ظرفيت‌های ويژه مراكز علمی موجود در گرجستان، برگزاری موفق اين المپياد در سطح دانشگاه‌های گرجستان مقدمه‌ای برای برگزاری المپيادهای بعدی در سطح منطقه قفقاز است كه در آينده و در سطح وسيع‌تری انجام خواهد شد.
وی نياز جامعه علمی و ادبی گرجستان را به توسعه و پيشرفت زبان فارسی بيش از گذشته دانست و گفت: از يك سو پيشينه روابط تاريخی دو كشور و از سويی ارتقای روابط همه جانبه و همچنين حضور روزافزون تجار ايرانی ما را وا می‌دارد تا نسبت به گسترش زبان فارسی اهتمام بيشتر و جدی‌تری داشته باشيم.
در ادامه «ژرژليانی»، رئيس بخش زبان فارسی دانشگاه دولتی تفليس، نيز در مورد نحوه برگزاری اين آزمون توضيحات لازم را ارائه و مراتب قدردانی دانشگاه را از سفير كشورمان به‌علت حمايت از اين قبيل برنامه‌های دانشگاهيان براز كرد.
شايان ذكر است اولين المپياد زبان و ادبيات فارسی از سوی رايزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ايران در گرجستان و با مشاركت دانشگاه دولتی تفليس/ف ۲۷ ارديبهشت ماه برگزار شده و مراسم اعطای جوايز به برگزيدگان روز چهارشنبه، ۲۵ خرداد ماه، صورت پذيرفت.

Share/Save/Bookmark
فرهنگسرای ملل
۱۳۹۰-۰۵-۱۷ ۱۵:۲۵:۴۹
سلام .قطعا برگزاری این نوع از مسابقات فرهنگی ادبی میتواند به افزایش دانش و واژگان زبان فارسی در بین علاقه مندان به فرهنگ و زبان پارسی کمک نماید .برای برگزار کنندگان این المپیاد ارزوی سلامتی و توفیق مینمایم .