کد مطلب : 19517
روسیه توافق آتش‌بس و بازگرداندن آوارگان در جنوب سوریه را تایید کرد
شنبه ۱۶ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۱
روسیه توافق آتش‌بس و بازگرداندن آوارگان در جنوب سوریه را تایید کرد
وزارت دفاع روسیه توافق با سرکردگان گروه‌های مخالف سوری برای آتش بس در "درعا" و بازگشت آوارگان سوری به خانه‌هایشان را تایید کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از اسپوتنیک عربی، وزارت دفاع روسیه امروز (شنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد: به دنبال مذاکرات انجام شده با وساطت مرکز آشتی حمیمیم وابسته به وزارت دفاع روسیه، توافقاتی در خصوص برخی مسائل حاصل شد.
در این بیانیه آمده: این توافق‌ها شامل آتش‌بس، آغاز تحویل سلاح‌های سنگین و نیمه سنگین در تمام شهرک‌های تحت کنترل گروه‌های مسلح می‌شوند.
وزارت دفاع روسیه تاکید کرد: طرفین‌ همچنین در خصوص ساماندهی وضعیت گروه‌های مسلح، خروج آن‌ دسته از نیروهای مخالف که مایل به ساماندهی وضعیت‌ خود در این منطقه نیستند به همراه خانواده‌هایشان به استان "ادلب"، از سرگیری فعالیت مؤسسه‌ها و نهادهای دولتی سوریه در مناطق تحت کنترل گروه‌های مخالف و همچنین بازگشت آوارگان سوری از مرز اردن به خانه‌هایشان توافق کرده‌اند.
وزارت دفاع روسیه از پیوستن سه شهر در جنوب غرب سوریه به سیستم آتش‌بس خبر داد.
سوریه از سال ۲۰۱۱ با این گروه‌های مخالف و در راس آنها داعش و جبهه النصره مواجه است و در پی درگیری نیروهای حکومتی با این گروه‌ها صدها هزار غیرنظامی جان باخته و چندین میلیون سوری به خارج و داخل این کشور آواره شده‌اند.
از سوی دیگر دیدبان حقوق بشر سوریه، وابسته به گروه‌های مخالف سوری اعلام کرد که پس از توافق روسیه با این گروه‌ها، هزاران آواره سوری شروع به بازگشت به خانه و دیار خود کرده‌اند.
رامی عبد الرحمن، مدیر مرکز دیدبان حقوق بشر سوریه اظهار کرد که پس از این توافق از شامگاه جمعه هزاران آواره سوری در نواحی مرزی سوریه با اردن، شروع به بازگشت به خانه‌های خود در درعا کرده‌اند
 
 
Share/Save/Bookmark