کد مطلب : 20597
قطع کمک‌های مالی نهادهای بین المللی به حکومت تاجیکستان
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۶
قطع کمک‌های مالی نهادهای بین المللی به حکومت تاجیکستان
سازمان های مالی بین المللی کمک به بودجه حکومت تاجیکستان در سال 2019 را قطع کرده اند.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاپ تی جی، بر اساس توافق حکومت تاجیکستان با نهادهای مالی بین المللی می بایست برای حمایت از بودجه حکومت این کشور 200 میلیون سامانی کمک بی بازگشت اختصاص می یافت اما امسال این مبلغ واگذار نخواهد شد.
بانک جهانی در گزارش خویش در توضیح این اقدام نوشته است که تمامی شریکان برنامه رشد تاجیکستان تا زمان به توافق رسیدن حکومت این کشور با صندوق بین المللی پول کمک به حمایت از بودجه دولت این جمهوری را متوقف کرده اند.
در این گزارش به جزئیات مذاکرات حکومت تاجیکستان با صندوق بین المللی پول اشاره نشده اما تاکید می شود که حکومت تاجیکستان در گزارش خویش در بخش عملکرد مالی شفافیت نشان نمی دهد.
بر اساس این گزارش، حکومت تاجیکستان تنها میزان عمومی مالیات پرداختی را اعلام کرده است اما مشخص نیست که این شاخص حاصل پرداخت داوطلبانه است یا موارد افشا شده از فرار مالیاتی در پی تحقیق و تفحص را نیز شامل می شود.
بانک جهانی مدعی است که بانک ملی تاجیکستان خرید و فروش ارزهای خارجی را محدود کرده که این موضوع موجب رونق بازار سیاه معاملات ارز می شود و میزان سرمایه گذاری خارجی را نیز کاهش می دهد.
کارشناسان بانک جهانی معتقدند میزان بدهی خارجی تاجیکستان با 55 درصد از تولید ناخالص ملی این کشور برابر شده است که پیامدهای ناگواری برای اقتصاد این جمهوری خواهد داشت.
از سوی دیگر مقصود صابراف اقتصاددان تاجیک می گوید که شرطهای بانک جهانی و دیگر نهادهای مالی بین المللی برای بهبود اوضاع اقتصاد تاجیکستان درست است و دولت باید برای دریافت وام‌ها واعتبارات جدید دست به اصلاحات گسترده بزند اما به نظر می رسد که حکومت تاجیکستان برای این کار آماده نیست و حال باید در انتظار کاهش کمک نهادهای مالی بین المللی نیز باشد
 
 
Share/Save/Bookmark