کد مطلب : 21028
آتش زدن پرچم ترکیه در جریان راهپیمایی ارامنه در لبنان
شنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۳
آتش زدن پرچم ترکیه در جریان راهپیمایی ارامنه در لبنان
سفارت ترکیه در بیروت خواستار اتخاذ اقدامات قانونی در حق عاملان آتش زدن پرچم ترکیه در جریان راهپیمایی احزاب ارامنه در لبنان شد.
به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، حدود ۱۵ هزار تن از اهالی شهرک "برج حمود" واقع در شمال شرق بیروت که اکثر آن‌ها ارمنی هستند، به مناسبت صد و چهارمین سالگرد "نسل‌کشی ارامنه" در راهپیمایی شرکت کردند و از ترکیه خواستند تا "نسل‌کشی ارامنه" را به رسمیت بشناسد.
در همین راستا، سفارت ترکیه در لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد: در جریان تظاهراتی که ارمنی‌ها در ۲۴ آوریل به راه انداختند اقدام به آتش زدن پرچم ترکیه کردند. ما به شدت این اقدام آن‌ها را محکوم می‌کنیم و خواستار اتخاذ اقدامات قانونی علیه عاملان آن هستیم.
تظاهرکنندگان در جریان این راهپیمایی پرچم‌های لبنان و ارامنه را در دست داشتند و گروه‌های موسیقی سرودها و قطعه‌های غمگین درباره قربانیان ارامنه نواختند و شرکت کنندگان در این راهپیمایی پرچم ترکیه را آتش زدند.
حزب "الطاشناق" که بزرگترین حزب ارمنی در لبنان است از بیروت خواست تا روز ۲۴ آوریل را روز ملی اعلام کند.
در واکنش به آتش زدن پرچم ترکیه، ولید جنبلاط، رئیس حزب سوسیال ترقی خواه لبنان در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: بهتر است که سالگرد "نسل‌کشی ارامنه" با سکوت و درخواست از تمامی کشورها بدون اسثنا برای به رسمیت شناختن این جنایت ضدبشری باشد تا این اقدام به روش‌های دیگر و یا شیوه‌های مشابه تکرار نشود، لذا آتش زدن پرچم ترکیه اقدامی غیرمسؤولانه در جامعه لبنان است.
بیش از ۲۰ کشور از جمله لبنان، آرژانتین، برزیل، کانادا، فرانسه، ایتالیا، روسیه، سوئیس، آمریکا، واتیکان و ونزوئلا  "نسل‌کشی ارامنه" را به رسمیت شناختند.
پیشتر فرانسه اولین روز یادبود نسل کشی ارامنه را روز ۲۴ آوریل، همزمان با سالگرد این رخداد تاریخی برگزار کرد، اقدامی که با واکنش خشمگینانه رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهو ترکیه همراه بود.
براساس گزارش‌های تاریخی در ۲۴ آوریل ۱۹۱۵، ۶۰۰ تن از روشنفکران ارامنه در قسطنطنیه، پایتخت سابق عثمانی دستگیر و به قتل رسیدند و تعداد زیادی از ارامنه به اجبار به ارمنستان بازگردانده شدند، دولت ترکیه همواره هرگونه دست داشتن در قتل عام ارامنه را رد کرده است. طبق تخمین ارامنه، ۱.۵ میلیون ارمنی در طول جنگ جهانی اول به دست سربازان عثمانی کشته شدند.
 
 
Share/Save/Bookmark