کد مطلب : 19165
اردوغان: آمریکا دیگر نمی‌تواند میانجی مذاکرات صلح باشد
دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۹
اردوغان: آمریکا دیگر نمی‌تواند میانجی مذاکرات صلح باشد
رییس جمهوری ترکیه با بیان اینکه آمریکا دیگر نمی‌تواند میانجی مذاکرات صلح باشد گفت: واشنگتن ترجیح داد به جای بخشی از راه حل، بخشی از مساله باشد. باید جامعه بین الملل وظیفه خود را انجام دهد.
به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه  در سفرش به انگلیس در سخنرانی خود در چتم هاوس گفت: در حال حاضر در کشور ما نزدیک به سه و نیم میلیون پناهجوی سوری زندگی می‌کند و به امید روزی هستند که بتوانند به کشورشان بازگردند. در سومالی و یمن میلیون‌ها انسان در رنج و عذابی به سر می‌برند که کلمات در برابر این دشواری‌ها بسیار ناچیز است.  به این دلیل این مشکلات ادامه دارد که هنوز مبارزه با تروریسم در سطح جهانی هنوز به یک اجماع نرسیده است. باید این منطق که "تروریست‌های شما بد است و تروریست‌های ما خوب است" را کنار بگذاریم.
وی در ادامه اظهاراتش با اشاره به عزم ترکیه برای ادامه مبارزات علیه داعش گفت: در عملیات سپر فرات حدود ۳۰۰۰ داعشی محاصره، بازداشت و یا کشته شدند. در سوریه ما بزرگترین ضربه را به داعش وارد کردیم. بیش از ۶۳ هزار وابسته داعشی را ممنوع الورود کردیم و ۶۲۰۰ نفر را که از راه‌های غیرقانونی وارد کشور شده بودند، اخراج کردیم. بیش از ۱۱ هزار وابسته به القاعده و داعش را بازداشت کرده و ۳۵۶۳ نفر را روانه زندان کردیم اما در برابر ما یک گروه تروریستی دیگر وجود دارد.
وی ادامه داد: ما مبارزات خود را علیه نیروهای یگان‌های مدافع خلق که خواهان ایجاد یک کریدور در مرزهایمان هستند ادامه می‌دهیم. عملیات شاخه زیتون در همین راستا ادامه دارد.
اردوغان اضافه کرد: با وجود آنکه ۳۱ میلیارد دلار پول برای پناهجویان هزینه کرده‌ایم نه تنها از اتحادیه اروپا بلکه از سوی کشورهای دیگر حمایت جدی دریافت نکردیم. حتی در مبارزات ما علیه تروریسم متحدانمان نیز حمایت چندانی انجام ندادند. بعد از تحت کنترل قرار گرفتن سرزمین‌ها توسط متحدان هنوز پناهجویان به کشورشان بازنمی‌گردند.
رئیس‌جمهور ترکیه اضافه کرد: گروه‌های پ.ک.ک و یگان‌های مدافع خلق هویت کرد را استثمار کردند. آنها می‌خواهند جهان را فریب دهند. اکنون مساله تروریسم است و ما مبارزاتمان را ادامه خواهیم داد.  از سوی دیگر یکی از اهداف مبارزات ما مقابله با نیروهای سازمان تروریستی فتو است. در حال حاضر در کشور ما روند قضائی گسترده‌ای علیه این گروه ادامه دارد. ما انتظار داریم که افراد وابسته به این گروه چه در انگلیس و چه در کشورهای دیگر به کشورمان بازگردانده شوند.
اردوغان در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به مساله فلسطین گفت: امروز در حالی سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس منتقل می‌شود که هنوز اعتراضات و انتقادها علیه این مساله ادامه دارد
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵