کد مطلب : 21199
صادرات 11 میلیون کیلووات ساعت برق تاجیکستان در شبانه روز
شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۵
صادرات 11 میلیون کیلووات ساعت برق تاجیکستان در شبانه روز
تاجیکستان طی هر شبانه روز 11 میلیون کیلو وات ساعت برق به خارج صادر می کند.
به گزارش رادیو تاجیکی به  نقل از سایت اوستا،  این  میزان  برق  از تاجیکستان  به ازبکستان، افغانستان  و قرقیزستان  صادر می شود.
گفته  می شود تاجیکستان  طی هر شبانه روز به  ازبکستان 6  میلیون  و 500 هزار کیلووات  ساعت ، به افغانستان  4  میلیون  و 200 هزار  کیلووات  ساعت  و به قرقیزستان  200 هزار کیلووات  ساعت  برق  صادر می کند.
در حال  حاضر در تاجیکستان  طی  یک  شبانه روز 52  میلیون  کیلووات  ساعت  برق  تولید  می شود که 41  میلیون  کیلووات  ساعت  آن  در داخل این  کشور  مصرف  می شود.
از سوی  دیگر شرکت  دولتی  برق  تاجیک اعلام  کرده  است  در سال  جاری  به ازبکستان  و افغانستان  صادرات  برق را  افزایش  خواهد  داد.
بر این  اساس  برای هر یک  از  این  دو کشور همسایه  صادرات  1 میلیارد و 600  میلیون  کیلووات  ساعت  برق  در سال جاری  برنامه  ریزی شده  است.  
مقامات  این شرکت  می  گویند که  طی چهار ماه  امسال  به  کشورهای همسایه  به  مبلغ  15  میلیون  و 200 هزار دلار برق  صادر کرده  اند  که  در مقایسه  با دوره  مشابه  سال  قبل 2  و سه  دهم  در صد  بیشتر بوده است.
 تاجیکستان در فصلهای  بهار و تابستان  می تواند  صادرات  برق  به  کشورهای  همسایه  را  افزایش  دهد که  به دلیل  بالا آمدن  آب  رودخانه  ها  زمینه  تولید  برق بیشتر فراهم می شود اما  در فصل  سرما  با  کاهش آب  رودخانه ها و از کار افتادن  توربین های نیروگاه های  برق آبی  تاجیکستان  در داخل این  کشور کمبود  برق و جیره  بندی  آن آغاز می شود.
 
 
Share/Save/Bookmark