کد مطلب : 20225
تاکيد سران باکو و ايروان بر کاهش تنش در منطقه «قره‌باغ»
چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۴
خبرگزاري آريا - گروه ميانجي مينسک در بيانيه‌اي اعلام کرد، سران جمهوري آذربايجان و ارمنستان بر کاهش تنش در منطقه مورد مناقشه قره باغ تاکيد کردند.
به گزارش پارس‌تودي؛ رئيسان گروه مينسک در بيانيه‌اي نتايج سفر اخير خود به منطقه قفقاز جنوبي و ديدار با «الهام علي‌اف» رييس جمهوري آذربايجان و «نيکول پاشينيان» نخست وزير ارمنستان را مثبت ارزيابي کردند.
در اين بيانيه، گروه مينسک با اشاره به خواست ايروان و باکو بر کاهش درگيرها در منطقه قره‌باغ اعلام کرد، قرار است وزيران خارجه جمهوري آذربايجان و ارمنستان تا پايان امسال براي بررسي راهکارهاي حل مناقشه قره باغ با يکديگر ديدار کنند.
همچنين هدف عمده از سفر به منطقه قفقاز جنوبي بررسي نتايج مذاکرات رييس جمهوري آذربايجان و نخست وزير ارمنستان در حاشيه اجلاس اخير سران کشورهاي همسود در شهر دوشنبه تاجيکستان اعلام شده است.
گروه ميانجي مينسک روزهاي 29 اکتبر الي 2 نوامبر جاري به منظور بررسي راهکارهاي حل مناقشه قره باغ از منطقه قفقاز جنوبي ديدار کردند.
مناقشه ارمنستان و جمهوري آذربايجان بر سرمنطقه قره باغ درسال 1988 آغاز و درسال 1992 به درگيري نظامي تبديل شد.
گروه مينسک سازمان امنيت و همکاري اروپا از سال 1992 ميانجيگري براي حل مسالمت‌آميز مناقشه قره‌باغ ميان جمهوري آذربايجان و ارمنستان را بر عهده دارد.
روسيه، فرانسه و آمريکا از سال 1997 رياست مشترک در اين گروه ميانجي را بر عهده دارند.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵