کد مطلب : 17346
دیدار سورکوف و والکر
موسی عبداللهی*
شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۰
دیدار سورکوف و والکر
ویچسلاو سورکوف، دستیار رئیس جمهور روسیه که با عنوان شوالیه خاکستری نیز شناخته می‌شود با کورت والکر، نمایند ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور اوکراین دیدار کرد. خبرگزاری «تاس» روسیه ضمن انتشار این خبر به نقل از سورکوف مدعی شد که این مذاکرات خوب، سودمند و سازنده بوده است.
به گفته سورکوف، در جریان این دیدار طرفین به توافق رسیده‌اند که وضعیت موجود در جنوب شرقی اوکراین نه برای طرفین این بحران، نه برای نیروهای خارجی که به حل بحران کمک می کنند، قابل پذیرش نیست.
به گفته سورکوف این دیدار در جوی مبتنی بر احترام متقابل، صداقت، جدیت و بدون پیش‌داوری انجام شده است. در جریان این دیدار بار دیگر طرفین بر ضرورت اجرای توافق مینسک تاکید کردند.
این دیدار پشت درهای بسته برگزار شد. زمان برگزاری این دیدار نیز 19 آگوست اعلام شده بود ولی دیدار 21 آگوست (30/5/1396) در مینسک برگزار شد. مسکو و واشنگتن در ابتدای ژوئیه به توافق رسیدند تا یک کانال ارتباطی برای حل بحران اوکراین ایجاد کنند. این توافق یکی از نتایج دیدار پوتین و ترامپ بود. بعد از این دیدار تیلرسون، کورت والکر را به عنوان نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور اوکراین منصوب کرد. به نوشته وال استریت ژورنال، والکر در حال بررسی شرایط است و تلاش دارد تا بفهمد آیا واقعا روسیه می خواهد که بحران اوکراین حل شود.
البته در حال حاضر والکر به شدت از رژیم اوکراین حمایت می کند و این امر را بارها در اظهارات خود تکرار کرده است. او پس از دیدار با سورکوف نیز به اوکراین بازگشت تا همراه با وزیر دفاع آمریکا در جشن روز استقلال اوکراین شرکت نماید.
هنوز نمی توان در خصوص نتایج دیدار سورکوف و والکر اظهار نظر دقیقی داشت ولی پیش بینی ها در خصوص اینکه بعد از دیدار ترامپ و پوتین و انتخاب یک نماینده ویژه در امور اوکراین در وزارت خارجه آمریکا، روسیه و آمریکا با جدیت می خواهند به یکی از مسائل اصلی اختلاف خود یعنی اوکراین بپردازند، درست از کار درآمد. قطعا اگر طرفین بتوانند به توافقی در خصوص مساله اوکراین دست یابند، گام بزرگی در بهبود روابط دو جانبه و رفع تحریم ها به عنوان یکی دیگر از عوامل تنش در روابط روسیه و غرب برداشته اند.

*پژوهشگر بنیاد مطالعات قفقاز
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵