کد مطلب : 19407
زاخاروا: جنگ در افغانستان به بن بست خورده است
شنبه ۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۵
زاخاروا: جنگ در افغانستان به بن بست خورده است

 
وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که جنگ در افغانستان به بن بست خورده است و تنها راه برقراری صلح در این کشور مذاکرات و سازوکارهای سیاسی است.
 به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسیا، «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که چالش ها در افغانستان همچنان بر سرجای خود باقی است و گروه های مخالف دولت افغانستان از طریق طالبان بر بخش های بزرگی از خاک این کشور تسلط دارند.
وی افزود: این گروه ها حملات مرگبار تروریستی را در بخش های مختلف افغانستان از جمله کابل، انجام می دهند. در واقع جنگ افغانستان به بن بستی برخورده که هیچ یک از طرف های درگیر نمی توانند از راه ادامه برخورد های مسلحانه به پیروزی دست یابد. به همین دلیل، روسیه از ابتکار رئیس جمهوری افغانستان برای آغاز گفتگوهای مستقیم و بدون شرط با طالبان و اعلام آتش بس از سوی دولت و طالبان استقبال می کند.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه گفت: ما در عین حال از تمدید آتش بس با طالبان برای ۱۰ روز دیگر که از سوی دولت افغانستان اعلام شده نیز حمایت می کنیم، هرچند این آتش بس که به احترام روزهای عید اعلام شده بود زیر سایه حملات تروریستی در روز های ۱۶ و ۱۷ جون در «جلال آباد» قرار گرفت.
در این حملات بیشتر از ۴۰ تن کشته شدند. قربانیان تنها غیرنظامیان و نیروهای نظامی افغانستان نبودند بلکه شماری از اعضای طالبان که برای شرکت در گردهمایی مشترک مردم و نیروهای نظامی آمده بودند، نیز در این حملات کشته شدند.
 زاخاروا در ادامه گفت: ما این حملات وحشیانه که یک بار دیگر چهره واقعی تروریسم جهانی را که مخالف هر گونه حرکت برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان است، محکوم می کنیم. این اقدام تروریست ها بدون شک با هدف جلوگیری از تلاش ها برای آغاز گفتگوها در جهت پایان جنگ طولانی مدت افغانستان، صورت گرفته است.
این دیپلمات روس تاکید کرد: ما یک بار دیگر بر اهمیت مبارزه پایدار و انعطاف ناپذیر علیه داعش در افغانستان تاکید می کنیم. این گروه نه تنها تهدید جدی برای امنیت افغانستان است بلکه صلح و ثبات در سراسر قاره آسیا را با خطر روبرو کرده است. امیدوار هستیم که مقامات دولت افغانستان و نیروهای ائتلاف بین المللی، مبارزه علیه این گروه تندرو و همه گروه های مسلح بنیاد گرا در این کشور را که در چارچوب داعش فعالیت می کنند، شدت بیشتری بخشند.
 

 
Share/Save/Bookmark