کد مطلب : 20577
تاکید تاجیکستان و قرقیزستان بر ضرورت علامت گذاری مرز مشترک
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۰
تاکید تاجیکستان و قرقیزستان بر ضرورت علامت گذاری مرز مشترک
وزرای امور خارجه تاجیکستان و قرقیزستان در حاشیه نشست آسیای مرکزی و هند در شهر سمرقند بر ضرورت امضای سازشنامه علامت گذاری مرز مشترک دو کشور تاکید کردند.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سایت تاجیکته ، سراج الدین مهرالدین و چنگیز حیدر بیک اف در این دیدار درباره روابط  دو جانبه و موضوع امضای سازشنامه علامت گذاری مرز مشترک بحث و تبادل نظر کردند. 
وزیر امور خارجه تاجیکستان گفته است که کشورش آماده امضای سازشنامه علامت گذاری مرزمشترک با قرقیزستان است و توافقات قبلی در این مورد را اساس دست یابی به نهایی کردن این اسناد می داند. این درحالی است که در پی دو دهه مذاکرات مقامات دو کشوربر سر حل اختلافات مرزی، تنها 520 کیلومتراز مرز721 کیلومتری تاجیکستان و قرقیزستان علامت گذاری شده است. اختلاف تاجیکستان و قرقیزستان برسربرخی ازمناطق مرزی دو کشور درولایت‌های سغد وباتکند ازجمله مشکلات طرف‌ها برای دستیابی به توافق جامع در این زمینه است. براساس مرزبندی‌های دوران شوروی برخی ازمناطق مرزی دوکشوربه طورمشخص علامت گذاری نشده و اکنون به منشا اختلاف مقامات تاجیک و قرقیز تبدیل شده است.
امروز تاجیکستان بخش عمده سوخت، گندم و آرد مورد نیاز خود را از قزاقستان و از راه زمینی قرقیزستان وارد می ‌کند و حل اختلافات مرزی با این کشورهمسایه برای دوشنبه اهمیت حیاتی  دارد
 
 
Share/Save/Bookmark