کد مطلب : 15850
جشن پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ترکمنستان+تصاویر
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۰
جشن پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ترکمنستان+تصاویر
آئین گرامیداشت سی‌وهشتمین سالگرد پیروی انقلاب اسلامی در سفارت ایران در «عشق‌آباد» با حضور وزیر خارجه ترکمنستان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‌آباد، آئین گرامیداشت سی‌وهشتمین سالگرد پیروی انقلاب اسلامی شب گذشته در سفارت ایران در «عشق‌آباد» با حضور وزیر خارجه ترکمنستان، سفرا، وابستگان نظامی و دیپلمات‌های خارجی برگزار شد.
«سید‌ محمد احمدی» سفیر ایران در سخنانی در مراسم افتتاحیه این مراسم گفت: امروز ملت ایران با توجه به پیشرفت‌های همه جانبه و با امید به آینده بهتر تحت رهبری حکیمانه رهبر معظم انقلاب و تدابیر رئیس جمهور در راستای رسیدن به شکوفایی و سازندگی کشور، گسترش صلح و امنیت در منطقه و جهان تلاش نموده و در این مسیر مقتدرانه گام بر می‌دارد.
احمدی با اشاره به دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی و پیشرفت‌های همه جانبه و موقیعت ایران در مجامع جهانی تصریح کرد: سیاست خارجی تهران توسعه هر چه بیشتر روابط دوستانه و برادرانه با تمام کشورها به‌ویژه کشورهای مسلمان و همسایه براساس احترام متقابل، حسن همجواری و برادری است.
سفیر ایران در عشق‌آباد تصریح کرد: گسترش و تحکیم مناسبات و همکاری‌های ایران با ترکمنستان با بیش از 1200 کیلومتر مرز و مشترکات تاریخی و فرهنگی، همواره مورد توجه مقامات عالی تهران بوده و «عشق‌آباد» از جایگاه استراتژیک و مهمی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است.
احمدی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران جزء اولین کشورهایی بود که استقلال و بی‌طرفی ترکمنستان را به رسمیت شناخت و اکنون  25 سال از ایجاد روابط دیپلماتیک این 2 کشور می‌گذرد.
وی ادامه داد: ایران و ترکمنستان از طریق 4 گذرگاه زمینی و 2 خط ریلی و ارتباط بندری «ترکمنباشی» با بنادر ایران در دریای خزر، پیوند دارند.
احمدی گفت: در حال حاضر با توجه به وجود ظرفیت‌های موجود، مناسبات 2 کشور نویدبخش آینده‌ای درخشان است.
سفیر ایران با اشاره به تلاش مقامات عالی‌رتبه سیاسی و فرهنگی و تبادلات فرهنگی و هنری 2 کشور برای برگزاری موفقیت‌آمیز روزهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عشق‌آباد در هفته جاری، اعلام کرد: در 28 فوریه الی یکم مارس سال جاری نمایشگاه اختصاصی بازرگانی و صنعتی جمهوری اسلامی ایران در عشق‌آباد برگزار خواهد شد.
«رشید مرداف» وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز طی سخنانی در این مراسم  گفت: اینجانب به نمایندگی از «قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان به ملت و دولت ایران پیروزی انقلاب اسلامی را صمیمانه تبریک می‏‌گویم.
وی با اشاره به روابط دوستانه ترکمنستان و ایران تصریح کرد: ما در جهت توسعه و گسترش روابط همه جانبه با تهران فعالیت‌های مشترک زیادی را در دست اجرا داریم.
مرداف افزود: روابط سیاسی بین ترکمنستان و ایران در بالاترین سطح قرار دارد و سفرهای متقابل سران 2 کشور و اراده سیاسی و توافقات به دست آمده، افق‌های جدیدی در مناسبات اقتصادی و تجاری ایجاد می‌کند.
وزیر خارجه ترکمنستان در این زمینه اعلام کرد: از هم اکنون تدارکات خاصی جهت برگزاری پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ترکمنستان و ایران در عشق‏‌آباد در دست اجرا است.
وی همچنین با اشاره به اینکه تجربه‌های مثبتی در تعاملات اقتصادی و تجاری بین 2 کشور به دست آمده‌، گفت: نمایشگاه اختصاصی ایران را در 2 هفته دیگر در عشق‌آباد برگزار کرده و ظرفیت‌های جدیدی جهت توسعه و گسترش هر چه بیشتر مناسبات اقتصادی و تجاری را ترسیم خواهد کرد.
وزیر امور خارجه ترکمنستان اعلام کرد: برگزاری روزهای فرهنگی ترکمنستان و نمایشگاه اقتصادی این کشور در ایران نیز برنامه‌ریزی شده‌ است.
 
 
Share/Save/Bookmark