کد مطلب : 9719
رژه نظامیان در سالگرد استقلال ترکمنستان+تصاویر
سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۲۶
رژه نظامیان در سالگرد استقلال ترکمنستان+تصاویر
به مناسبت بیست و سومین سالگرد استقلال ترکمنستان و با حضور مقامات عالیرتبه این کشور و سفرای خارجی، مراسم رژه نظامیان ترکمن در مقابل کاخ ریاست جمهوری برگزار شد.
در میدان اصلی عشق‏‌آباد و در مقابل کاخ ریاست جمهور ترکمنستان بدنبال نواخته شدن سرود ملی و بر افراشته شدن پرچم ترکمنستان، مراسم رژه نیروهای زمینی، هوایی و دریایی با سلام وزیر دفاع ترکمنستان به کلیه یگانه‌های نیروهای مسلح حاضر آغاز شد.
در این برنامه، ابتدا نظامیان ترکمن و سپس واحدهای زرهی و لجستیک از مقابل جایگاه رژه رفتند و در پایان آن راهپیمایی گسترده مردمی با حضور رئیس جمهور ترکمنستان به عنوان فرمانده کل قوا، اعضای دولت و مقامات عالی رتبه نظامی، امنیتی و قضایی این کشور و نیز دیپلمات‌ها، سفرا و وابستگان نظامی سفارتخانه‏‌های خارجی مقیم عشق‏‌آباد از جمله سفیر و وابسته نظامی سفارت جمهوری اسلامی ایران در عشق‌‏آباد برگزار شد.
در این مراسم در مقابل هر یک از جایگاه‏‌های سرپوشیده، بخش‌ها و واحدهایی قرار داشتند که در آنها تمامی شاخه‏‌های خدمات نیروهای ارتش ترکمنستان به نمایش گذاشته شده بود.
همچنین دانشجویان مؤسسه‏‌های آموزشی نظامی از جمله دانشکدۀ افسری، دانشکده پلیس، دانشکده افسری دریایی، مرزبانی، آکادمی وزارت امنیت ملی ترکمنستان نیز در این جایگاه حضور داشتند.
در مراسم امروز، تجهیزات نظامی پیشرفته شامل جنگ افزارهای ارتش ملی، ستون‏‌های خودروهای رزمی پیاده نظام، اتومبیل‏‌های زرهی، واحدهای توپخانه، تانک‌ها، کاتیوشاها، موشک اندازهای مکانیزه، و دسته‏‌های پدافند هوایی، زمینی، سامانه‏‌های موشکی پیشرفته ساخت روسیه، بلاروس، اوکراین، انگلیس، ژاپن و غیره از میدان رژه عبور کردند.
در این مراسم، همچنین کلیه تجهیزات و ادوات نظامی اعم از تانک، نفربر، سامانه‌های موشکی و ضد موشکی نسل جدید همچون کالچوگا، اوسا، اسمرچ، توپخانه، موشک‌های دور برد و موشک انداز و کاتیوشا و سامانه‌های ارتباطی و مخابراتی نظامی به نمایش عموم گذاشته شد.
پس از پایان رژه نظامی که بیشتر از یک و نیم ساعت به طول انجامید، راهپیمایی مردمی متشکل از اقشار مختلف جمیعت ترکمنستان برگزار شد و مردم با پلاکاردهای مختلف و در دست داشتن پرچم ملی، احساس خود را به مناسبت روز ملی کشورشان به نمایش گذاشتند.
علاوه بر این، سوارکاران نیز با اسب های اصیل آخال تکه ترکمنی نمایش بازی‏های ملی – سنتی را نیز نشان دادند.
کشور ترکمنستان در تاریخ ۲۷ اکتبر سال ۱۹۹۱ با جدا شدن از اتحاد جماهیر شوروی سابق استقلال خود را اعلام کرد و مردم و دولت این کشور، همه ساله روزهای ۲۷ الی ۲۸ اکتبر را به عنوان روز ملی جشن می‌گیرند
Share/Save/Bookmark