کد مطلب : 18530
گزارش تصویری مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در قرقیزستان با حضور معاون وزیر خارجه این کشور
دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۱
به گزارش بنیاد مطالعات قفقاز، مراسم گرامیداشت سی و نهمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در روز پنجشنبه 19 بهمن 1396 با حضور آقای نورلان عبدالرحمانوف معاون وزیر امور خارجه قرقیزستان و همچنین برخی مقامات جمهوری قرقیزستان، سفرا و دیپلمات های و برخی از ایرانیان مقیم قرقیزستان در سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

در این مراسم آقای مجتبی روزبهانی سفیر جمهوری اسلامی ایران و همچنین نورلان عبدالرحمانوف معاون وزیر خارجه قرقیزستان در رابطه با موضوعات منطقه ای و روابط دوجانبه سخنرانی کردند. سخنرانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در این مراسم به شرح زیر بود:

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای عبدالرحمانوف معاون محترم وزیر امور خارجه قرقیزستان
مقامات محترم جمهوری قرقیزستان،
سفرا و دیپلمات‌های محترم
هموطنان عزیز
میهمانان گرامی، خانم‌ها و آقایان
        برای اینجانب مایه مباهات است که حضور شما را در جشن سی و نهمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی خوشامد بگویم. جای خوشوقتی و افتخار دارد که در این مراسم مهم برای ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران، میزبان شما میهمانان عالیقدر هستیم.
این ایام برای ملت ایران یادآور نیم قرن خاطرات انسان های فداکار، زندانیان سیاسی و شهیدان بسیاری است که  برای رهایی ایران از استبداد  مبارزه کردند و از جان شیرین خود گذشتند.
39 سال پیش، با پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن ماه 1357، برگ جدیدی در دفتر تاریخ چند هزار ساله کشور کهن ایران رقم خورد و نظامی مردم سالار، با رای و اراده مردم کشور ایران و با اتکا بر ارزش های راستین دین مبین اسلام، جایگزین نظام موروثی، مستبد و اقتدارگرای پادشاهی در ایران گردید.
طی 39 سال گذشته، کشور ایران با تکیه بر توان و استعدادهای بومی و اتخاذ سیاستی مستقل، با عبور از موانع متعدد، به دستاوردهای بزرگی نایل آمده است.
امروزه نظام جمهوری اسلامی ایران، علیرغم مانع تراشی معاندین خارجی، با بهره گیری از حمایت های مردمی و اجرای برنامه های ارتقاء رفاه، سلامت و رشد علمی جامعه، به کشوری امن، باثبات، پیشرو و پویا تبدیل گردیده و همچنان مسیر پیشرفت را طی می کند.
در واقع در سال های بعد از انقلاب، مهم ترین سیاست جمهوری اسلامی ایران، توسعه کشور در همه زمینه ها، بخصوص زمینه های علمی و فنی بوده است.
 در راستای پی گیری این سیاست، جمهوری اسلامی ایران توانسته است امروزه به یکی از کشورهای پیشرفته علمی و صنعتی جهان بخصوص در زمینه فن آوری های نوین از جمله ژنتیک، شبیه سازی، نانو تکنولوژی، صنایع هوایی و دفاعی، انرژی هسته ای، علوم پزشکی و آی تی با بهره گیری از فن آوری های بومی تبدیل شود.
میهمانان گرامی
از محورهای اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر، مقابله و مبارزه واقعی با افراط گرایی و تروریسم در منطقه و جهان است.
 مردم و دولت های عراق و سوریه طی شش سال گذشته، دلاورانه علیه گروههای تروریستی، بویژه داعش، مقاومت کردند و به پیروزیهای مهمی دست یافتند. خوشحالیم که در این مبارزه تاریخ ساز در کنار این دو ملت دوست و برادر قرار داشته ایم.
به اعتقاد جمهوری اسلامی ایران، اگر چه حکومت خود خوانده داعش رو به زوال گذاشته است، لیکن سازمان ترور داعش و گروه‌های مشابه به حیات پلید خود ادامه می دهند و تلاش دارند تا شبکه تروریستی خود را در افغانستان و منطقه آسیای میانه فعال نگاه دارند. بنا بر این، مقابله با این پدیده شوم نیازمند همکاری همه کشورها است.
جمهوری اسلامی ایران خواستار ثبات، آرامش و صلح در همه کشورها و حق تعیین سرنوشت از طریق اراده ملت ها  است.
 بنا بر این معتقدیم که ادامه تجاوز علیه مردم مظلوم یمن و تداوم حملات کور هوایی و جنایات جنگی گسترده علیه غیر نظامیان در این کشور و همچنین ادامه اشغال فلسطین و شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی توسط دولت ایالات متحده آمریکا، بر خلاف قطعنامه های سازمان ملل متحد، اعلام دشمنی آشکار با مسلمانان و دولت‌های اسلامی و موجد فرصت برای افراط گرایی و تروریسم است.
حضار محترم، خانم‌ها و آقایان
جمهوری اسلامی ایران از اولین کشورهایی بود که استقلال جمهوری قرقیزستان را به رسمیت شناخت و روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور برقرار نمود.
 ما طی سالی که گذشت بیست و پنجمین سالگرد تاسیس روابط رسمی دیپلماتیک بین دو کشور را جشن گرفتیم. در طول 25 سال گذشته، همواره روابط خوب و برادرانه میان دو کشور ادامه یافته است. خوشبختانه طی پنج سال اخیر، روابط دو کشور از سرعت رشد بسیار خوبی برخوردار گردیده است.
سال گذشته ما در ایران و در قرقیزستان شاهد برگزاری موفق انتخابات ریاست جمهوری بودیم. مایلم در این خصوص تبریکات خود را به جناب آقای تورسونبای جئین بکوف رئیس جمهور محترم، دولت و ملت قرقیزستان تجدید نمایم. رجاء واثق دارم در دوره ریاست جمهوری ایشان نیز شاهد توسعه سریع تر مناسبات دو کشور در تمامی زمینه ها، به ویژه در بخش اقتصادی خواهیم بود.
طی سال گذشته سفرهای مهم رییس محترم پارلمان جمهوری قرقیزستان و جناب آقای عبدالدایف وزیر محترم امور خارجه جمهوری قرقیزستان به ایران، و متقابلا سفرهای جناب آقای ظریف وزیر محترم امور خارجه و جناب آقای دکتر هاشمی وزیر محترم بهداشت جمهوری اسلامی ایران به قرقیزستان و همچنین سفرهای متعدد مقامات دو کشور در سطوح مختلف با هدف گسترش همکاری های سودمند دو کشور انجام پذیرفت.
 علاوه بر آن، تماس ها و رایزنی دو کشور در زمینه های مختلف منطقه ای و بین المللی ادامه یافته و از این طریق ضمن حمایت متقابل از یکدیگر، به تحکیم صلح و امنیت در منطقه و جهان کمک نموده اند.
مقامات محترم جمهوری قرقیزستان، سفرای محترم، میهمانان گرامی
در پایان، از اینکه دعوت ما را پذیرفته و در این مراسم حضور یافته اید و از حوصله ای که به خرج داده اید تشکر می نمایم.

 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵