کد مطلب : 15849
گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در قرقیزستان +تصاویر
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۹
گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در قرقیزستان +تصاویر
مراسم گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور مقامات دولتی، کارشناسان و فعالان هنری و اجتماعی در «بیشکک» پایتخت قرقیزستان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، شب گذشته در سفارت جمهوری اسلامی ایران جشنی به مناسبت سی‌وهشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور مقامات دولتی، کارشناسان، فعلان هنری و اجتماعی قرقیزستان برگزار شد.
«علی مجتبی روزبهانی» سفیر ایران در قرقیزستان در ابتدای این مراسم ضمن خوشامدگویی به حضار گفت: 38 سال پیش انقلاب اسلامی با اهداف والائی همچون سرنگونی رژیم استبدادی، رفع وابستگی به خارج، حفظ ارزش‌های اخلاقی، فرهنگی، دینی و اجتماعی به پیروزی رسید.
وی ادامه داد: از آن زمان جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم فشارهای خارجی، 8 سال جنگ تحمیلی، محدودیت‌های مالی و تحریم‌های سنگین و غیرعادلانه راه خود را به سوی توسعه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی باز نموده و با شعار خودکفایی و استقلال همه‌جانبه با تکیه بر توانمندی‌های داخلی در مسیر پیشرفت علم قدم برداشته است.
سفیر ایران با اشاره به دستارودهای ایران در علم تصریح کرد: بر اساس گزارش مقامات بنیاد علمی بین‌المللی، سرعت پیشرفت عملی ایران 11 برابر سرعت متوسط پیشرفت علم در جهان است.
روزبهانی با ذکر آمار توسعه بخش‌های مختلف اقتصادی ایران، گفت: در حوزه اقتصادی این کشور پیشرفت‌هایی داشته و امروز می‌تواند بیش از 83 ماده غذایی مورد نیاز خود را در داخل تولید کند.
وی عنوان کرد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر تلاش برای حل‌وفصل اختلافات و سوء تفاهمات از راه مسالمت‌آمیز و جست‌وجوی راه‌های دستیابی به منافع مشترک و سودمند با سایر کشورها می‌باشد.
روزبهانی افزود: برقراری و بهبود روابط با تمامی کشورهای منطقه و همسایه از اصول مهم و اهداف اصلی سیاست خارجه ایران است و تهران از هر ابتکاری در این مسیر حمایت می‌کند.
وی با اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی قرقیزستان و ایران خاطرنشان کرد: ایران جزء اولین کشورهایی است که استقلال قرقیزستان را به رسمیت شناخت و با آن روابط دیپلماتیک برقرار نمود که امسال ما بیست‌وپنجمین سالگرد تأسیس روابط را جشن خواهیم گرفت.
سفیر ایران با اشاره به تأثیر مثبت سفر رؤسای جمهور ایران به قرقیزستان اظهار داشت: در پی این سفر روابط 2 کشور نه تنها در سطح دوجانبه بلکه منطقه‌ای توسعه یافت.
در ادامه مراسم «عظمت حسین‌اف» معاون وزیر امور خارجه قرقیزستان در سخنانی با عرض تبریک از جانب دولت و مردم این کشور، گفت: 2 کشور دارای روابط دوستانه عمیقی هستند و این روابط در طی 25 سال روزبه‌روز گسترده‌تر شده است.
وی افزود: طی 2 سال اخیر روابط قرقیزستان و ایران به سطح جدیدی رسیده که سفرهای موفق و متقابل «الماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان و «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران نماد این واقعیت هستند.
حسین‌اف تصریح کرد: خوشبختانه در بین قرقیزستان و ایران گفت‌وگوهای سیاسی مفیدی وجود دارد، همکاری در حوزه اقتصاد به خوبی توسعه یافته و شرایط سرمایه‌گذاری‌های مختلف تسهیل شده است
 
Share/Save/Bookmark