کد مطلب : 20842
سفر نریمان مدیرعامل منطقه آزاد ارس به نخجوان
چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۰
به گزارش بنیاد مطالعات قفقاز، محسن نریمان مدیر عامل منطقه آزاد ارس روز دوشنبه 13 اسفند ماه 1397 در راس هیاتی 18 نفره متشکل از مسئولین منطقه آزاد ارس و تجار صاحبان صنایع در منطقه با هدف توسعه مناسبات منطقه ای در سفری یکروزه به جمهوری خود مختار نخجوان سفر نمود. هیات ایرانی نخست با حضور در سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران با منصور آیرم سرکنسول کشورمان دیدار و از نزدیک در جریان فعالیت های صورت پذیرفته و ظرفیت های همکاری در ابعاد اقتصادی، فرهنگی و گردشگری با جمهوری خود مختار نخجوان قرار گرفتند.
مدیرعامل منطقه آزاد ارس با همراهی معاونان خود، مدیرکل گمرک جلفا و سرکنسول کشورمان در ملاقات با واصف طالب اف رئیس مجلس عالی نخجوان ضمن ابلاغ سلام استاندار آذربایجان شرقی، همکاری های میان دو طرف را دارای سابقه طولانی و توام با حسن نیت و برادری توصیف نمود. وی با اشاره به شرایط جهان و منطقه، جمهوری آذربایجان را یکی از مهمترین و مطمئن ترین همسایگان ایران دانست که همواره در کنار یکدیگر با تکیه بر اشتراکات فراوان راه توسعه هکاری را پیموده اند. نریمان ضمن توضیح پیشرفت های حاصل شده در نخجوان و منطقه آزاد ارس طی یک دهه گذشته، راه تعمیق روابط در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، گردشگری و تجاری را بسیار مساعد توصیف کرد.
 رئیس مجلس عالی نخجوان ضمن خوشامدگویی به هیات ایرانی اشتراکات موجود و همکاری های صورت پذیرفته با جمهوری اسلامی ایران به ویژه با منطقه آزاد ارس را مهم دانست. طالب اف با اشاره به شناخت خود و مسئولین نخجوانی از منطقه آزاد ارس گسترش همکاری ها را ممکن دانست.
برنامه بعدی هیات ایرانی ملاقات با فامیل سیداف وزیر اقتصاد نخجوان و مدیران شرکت ها و هلدینگ های فعال در نخجوان بود. سیداف ضمن تشریح آخرین وضعیت اقتصادی نخجوان در خصوص اقدامات مشترک صورت پذیرفته با تجار و تولید کنندگان ایرانی توضیحاتی ارائه داد. نریمان نیز در سخنانی ضمن اشاره به زمینه های فعالیت در منطقه تحت مدیریت خود، اعلام آمادگی نمود تا طرح های گردشگری، ریلی، جاده ای و تولیدی مختلف را با مشارکت تجار و علاقمندان نخجوانی به صورت مشترک انجام دهند. در پایان این دیدار نیز دیگر مسئولان منطقه آزاد، تجار و فعالین اقتصادی دو طرف نظرات خود را در مورد زمینه همکاری های مشترک و موانع بیان کردند. شایان ذکر است در حاشیه این ملاقات نریمان و هیات همراه از مرکز تجارت نخجوان و تعدادی از موسسات تولیدی مختلف از جمله مواد غذایی و ساختمانی و مرکز درمانی - گردشگری دوز داغ بازدید کرده و با ظرفیت‌های صنعتی و گردشگری این جمهوری خود مختار آشنا شدند.
شایان ذکر است در حاشیه این سفر معاون فرهنگی منطقه آزاد ارس با همراهی محمد رضا پاکروان وابسته فرهنگی سرکنسولگری با معاونین دو وزارتخانه ورزش و فرهنگ نخجوان دیدار و در خصوص افزایش مناسبات در حوزه های فرهنگی، هنری، ورزشی، نمایشگاهی و گردشگری گفتگو و تفاهم کردند. همچنین مدیرکل گمرک جلفا با معاون کمیته دولتی گمرک نخجوان و معاون اقتصادی منطقه آزاد با مدیر موسسه نفت و گاز نخجوان دیدار و در خصوص موراد مورد علاقه دو طرف مذاکره کردند.
 
Share/Save/Bookmark