کد مطلب : 20742
برگزاری مراسم گرامیداشت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور مقامات عالیرتبه در نخجوان
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۵
به گزارش بنیاد مطالعات قفقاز، به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، عصر روز دوشنبه 22 بهمن مراسمی در جمهوری خودمختار نخجوان با حضور مقامات، دانشگاهیان و هنرمندان نخجوان برگزار گردید. در این مراسم که واصف طالب اف رئیس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان، معاون اول مجلس، نخست وزیر، وزرای دولت، روسای دانشگاه ها، چهره های هنری ـ فرهنگی، رسانه ای و ورزشی نخجوان و سرکنسول و دیپلمات های کشور ترکیه حضور داشتند، پس از تلاوت  آیاتی از کلام‌الله مجید و نواخته شدن سرود ملی ایران و آذربایجان منصور آیرم سرکنسول کشورمان ضمن خوشامدگویی به میهمانان، انقلاب ایران را الگویی متفاوت برای برون رفت از بن بست های جهان پر آشوب بر مبنای نفی سلطه پذیری و حفظ استقلال دانست.
وی با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام، تاکید نمود ایران نه از اصول خود در رعایت قواعد بین المللی عدول نموده و نه اجازه خواهد داد که دیگران اراده ناصواب خود را بر ملت ایران تحمیل نمایند. سرکنسول کشورمان تاکید کرد به دلیل حقانیت موضع جمهوری اسلامی ایران، امروز ایالات متحده آمریکا در مسیر تحریم غیر قانونی، ظالمانه و تهدید، به جز معدودی از کشورها، همراه دیگری ندارد و حتی اتحادیه اروپا نیز با ایجاد کانال مالی مستقل برای تجارت با ایران (SPV) نشان داد که این کشور را در مسیر اشتباه خود همراهی نخواهد کرد.
سرکنسول کشورمان تصریح کرد با وجود دشمنی های بیهوده آمریکا و تحریم های غیر قانونی و غیر اخلاقی اعمال شده از سوی این کشور، امروز توسعه ایران در عرصه های مختلفی مانند علوم فضایی، فن آوری های پیشرفته، تجهیزات پیشرفته نظامی، پزشکی، هسته ای و کشاورزی نه تنها متوقف نگردیده است بلکه دستاوردهای قابل توجهی نیز داشته است.
آیرم با اشاره به سفر آقای دکتر ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به نخجوان و میزبانی شایسته و صمیمانه رئیس مجلس عالی از ایشان، این رویداد را تداوم بخش روابط نزدیک در همه زمینه ها دانست و از سفر معاون وزیر فرهنگ ایران به نخجوان و شرکت در مراسم افتتاحیه رویداد نخجوان پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی، برگزاری دو نشست گمرکی در جلفا و نخجوان با حضور روسای گمرکات دو کشور، تبادل هیات های متعدد تجاری، فرهنگی و علمی، برگزاری نمایشگاه های هنری و دو نشست مشترک پزشکی در ارومیه و نخجوان به عنوان برنامه های مهم اجرا شده در بستر تعاملات جاری دو طرف نام برد.  
واصف طالب‌اف رئیس مجلس عالی نخجوان نیز در این مراسم با تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران برای مردم و دولت ایران توسعه و ترقی آرزو نمود. وی سفر رسمی مرحوم حیدر علی اف در سال 1993 به ایران را آغاز پیشرفت روابط دوجانبه در زمینه های مختلف دانست. طالب اف با اشاره به همجواری نخجوان با دو استان ایران، همکاری های شکل گرفته در زمینه بهداشت، ترانزیت، گردشگری، و انرژی را در روابط دوجانبه مهم دانست.
با برنامه‌ریزی وابسته فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نخجوان، مجموعه ای از عکس های دوران انقلاب اسلامی و زندگی حضرت امام خمینی (ره) و همچنین آثار هنری، صنایع دستی و کتاب و فیلم های مختلف تولید کشورمان در حاشیه این مراسم به نمایش گذاشته شد.
همچنین در این مراسم سرکنسول کشورمان در سخنانی با تشکر از حمایت ها و خدمات رئیس مجلس عالی نخجوان در جهت توسعه مناسبات دو جانبه، با اهدای تابلویی نفیس از آثار هنرمند ایرانی غلامرضا رهپیما از وی قدردانی نمود.
 
Share/Save/Bookmark