کد مطلب : 13279
جشن استقبال از نوروز در روسیه + تصاویر
دوشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۷
جشن استقبال از نوروز در روسیه +  تصاویر
ماسلنيتسا، جشن مذهبي و عاميانه‌اي است که در گستره جمهوري‌هاي اسلاونژاد شوروي سابق از قبيل روسيه، اوکراين و بلاروس برگزار مي‌شود و نماد وداع با زمستان و استقبال از بهار در اين کشورهاست.
اين جشن بزرگ که معمولا بين ۲۸ فوريه تا ۶ مارس هر سال در روسيه و ديگر کشورهاي اسلاونژاد شرق اروپا برگزار مي‌شود، همانند نوروز آييني براي بدرقه سرماي زمستان و خوشامدگويي به آغاز بهار و فصل گرما است.

ماسلنيتسا در ادبيات عامه، نام محاوره اي هفته پنير مي باشد که يک هفته پيش از ايام روزه داري در روسيه که ۴۰ روز به طول مي انجامد، آغاز مي شود و مردم مومن بعد از اين جشن و در دوران روزه داري، از خوردن گوشت و فرآورده هاي حيواني خودداري مي کنند.
همانند پيشواز جشن نوروز ايراني، در جشن ماسلنيتسا نيز آدمک چوبي به همين نام آتش زده مي‌شود تا از راه رسيدن گرما به عنوان انرژي حيات بخش به همگان اعلام شود.
يکي ديگر از شباهت‌هاي ريشه‌اي جشن‌هاي ماسلنيتسا و نوروز را مي توان در قدمت تاريخي آنها دانست به اين معنا که هر دو جشن، از دوران هاي قديم باقيمانده و پس از رواج دين هاي اسلام و مسيحيت در اين اديان آسماني جذب شده، نکات منفي شان زدوده و نقاط قوت آنها از منظر آموزه هاي ديني تقويت شده است.
Share/Save/Bookmark