کد مطلب : 23140
یونان خواستار نشست فوری اتحادیه اروپا درباره مناقشه با ترکیه شد
چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۳
یونان خواستار نشست فوری اتحادیه اروپا درباره مناقشه با ترکیه شد
نخست وزیر یونان از اتحادیه اروپا خواسته است تا نشست فوری وزرای خارجه را برای حل و فصل مناقشات آتن و آنکارا برگزار کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، دفتر کریاکاس میتسوتاکیس نخست وزیر یونان سه شنبه اعلام کرد: آتن خواستار برگزاری نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا شده است.
بر اساس این گزارش، درخواست یونان برای برگزاری این نشست در حالی است که تنش‌ها بین ترکیه و یونان در شرق مدیترانه تشدید شده است.
یونان و ترکیه بر سر منابع نفت و گاز منطقه اختلافات شدیدی دارند. اتحادیه اروپا امروز سه شنبه اعلام کرد: تحولات اخیر در شرق مدیترانه عمیقا نگران کننده است.
اتحادیه اروپا همچنین نسبت به تشدید تنش‌ها بین ترکیه و یونان هشدار داده است.
پیتر استانو سخنگوی امور خارجی کمیسیون اروپا در این باره در یک کنفرانس خبری گفت: تحولات اخیر کاملا نگران کننده است. چیزی که لازم است انجام شود، مشارکت در حل و فصل همه مسائل موجود در ارتباط با اصول حسن همجواری، قوانین بین‌المللی و تعامل مثبت است.
ترکیه اخیرا یک گروه حفاری را برای آغاز فعالیت به منطقه اعزام کرده است، این اقدام با مخالفت شدید یونان روبرو شده و آتن آن را غیرقانونی و عامل تشدید تنش در روابط دو کشور ارزیابی کرده است.
دفتر نخست وزیر یونان افزود: وزیر خارجه یونان خواستار نشست فوری شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا خواهد شد.
ماه گذشته نیز بحران مشابهی در روابط دو کشور به وقوع پیوست ولی ترکیه بعدا کشتی حفاری خود را از منطقه مورد مناقشه خارج کرد.
پس از امضای توافقنامه یونان و مصر برای ایجاد یک منطقه ویژه اقتصادی در این منطقه، بار دیگر تنش‌ها بالا گرفته است.
مساله حفاری و بهره برداری از ذخایر نفت و گاز مدیترانه بارها موجب تنش بین ترکیه و همسایگان از جمله رژیم صهیونیستی، یونان و قبرس شده است.
 
Share/Save/Bookmark