کد مطلب : 18290
مناقشه قره باغ در کانون توجه اتحادیه اروپا است
دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۰
مناقشه قره باغ در کانون توجه اتحادیه اروپا است
نمایندگی اتحادیه اروپا در سازمان امنیت و همکاری اروپا در بیانیه ای اعلام کرد،حل مناقشه های قومی در گرجستان،مولداوی و قره باغ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در کانون توجه این اتحادیه است .
 
به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری 'آپا ' جمهوری آذربایجان ،در این بیانیه ضمن اشاره به واگذاری ریاست دوره ای سازمان امنیت و همکاری اروپا به ایتالیا ، آمده است:اتحادیه اروپا از عزم ایتالیا برای تقویت فعالیت سازمان امنیت و همکاری اروپا جهت حل این مناقشه ها تقدیر می کند .
نمایندگی اتحادیه اروپا در سازمان امنیت و همکاری اروپا ،همچنین توجه پیگیرانه به جنبه های انسانی این مناقشه ها که موجب نگرانی جدی می شود ، را مهم دانست .
آنجلینو آلفانو وزیر امور خارجه ایتالیا که در سال جاری میلادی ریاست دوره ای سازمان امنیت و همکاری اروپا بر عهده دارد ، در جلسه اخیر شورای دایمی این سازمان در وین اعلام کرد ، ایتالیا در دوره ریاست در سال 2018 میلادی در سازمان امنیت و همکاری اروپا از فعالیت گروه میانجی مینسک این سازمان ویژه حل مناقشه قره باغ ، حمایت خواهد کرد .
وی افزود : ایتالیا برنامه ریزی کرده است در سال 2018 میلادی به گفتمان میان کشورهای عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا سرعت بخشیده شود .
مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در سال 1988 میلادی آغاز و در سال 1992 به درگیری نظامی تبدیل شد
در نتیجه این مناقشه منطقه قره باغ کوهستانی جمهوری آذربایجان و هفت شهرستان همجوار آن تحت اشغال نیروهای ارمنستان درآمد .
در ماه می سال 1994 میلادی میان طرفین مناقشه رژیم آتش بس برقرار شده ولی میانجیگری بین المللی گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا به ریاست مشترک روسیه ، فرانسه و آمریکا برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه ای نداشته است .
جمهوری آذربایجان و ارمنستان از جزو کشورهای عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا هستند .
 
 
Share/Save/Bookmark