کد مطلب : 17363
واکنش کارشناسان ارمنی در مورد اظهارات اخیر رئیس آمریکایی گروه مینسک
يکشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۹
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ارمنستان در تاریخ 7شهریورماه96، اظهارات اخیر ریچارد هوگلند رئیس آمریکایی گروه مینسک در مورد اصول بنیادین حل مناقشه قره باغ با واکنش های مختلفی از سوی کارشناسان ارمنی مواجه شده است.
داویت شاهنظریان تحلیلگر ارشد مرکز مطالعات منطقه ای معتقد است که اظهارات رئیس آمریکایی گروه مینسک حاوی نکات جدیدی نیست و جیمز وارلیک رئیس پیشین آمریکایی گروه مینسک نیز پیش از این اصول بنیادین مادرید را فاش کرده بود.
این کارشناس ارمنی افزود:”بنظر من مهم آن چیزی نیست که آقای هوگلند بیان کرده است بلکه مهم آن مطلبی است که وی از بیان آن خودداری کرده است. اگر تنها اظهارات ایشان را مبنا قرار دهیم می توان گفت که واکنش های انجام گرفته هیاهو برای هیچ بوده است زیرا آن چه بیان شده است صرفا اصول مادرید بوده است که پیش از این نیز به آن اشاره شده است. اما مطلب مهم این است که آقای هوگلند یک یا دو هفته پیش از این در اظهارات مهمی خبر از برگزاری دیدار وزرای خارجه  جمهوری ارمنستان و آذربایجان در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل و تدارک برای برگزاری دیداری در سطح عالی تر داد.”
وی با اشاره بر تاکید رئیس آمریکایی گروه مینسک بر تلاش میانجیگران برای کاهش تنش در خطوط تماس و تقویت آتش بس افزود:”ظاهرا آقای هوگلند به استقرار مکانیزم های نظارت بر آتش بس در خطوط تماس اشاره دارد که در مذاکرات روسای جمهوری دو کشور در وین و سنت پترزبورگ پیرامون آن ها توافق بدست آمده بود اما به تدریج به فراموشی سپرده می شوند.”
به اعتقاد داویت شاهنظریان اظهارات هوگلند همچنین حکایت از این موضوع دارد که آمریکا هیچ سیاست تدوین شده ای در مورد قفقاز جنوبی نداشته و از آمادگی لازم برای افزایش نقض خود حل مناقشه قره باغ برخوردار نیست.
به اعتقاد گیرو مانویان مسئول دفتر مسئله ارمنی و امور سیاسی حزب داشناکسیون اظهارات هوگلند حامل هیچ پیامی از سوی آمریکا نیست.
وی اظهار داشت:”برای اظهارات آقای هوگلند توضیح بسیار ساده ای وجود دارد. ایشان در پایان دوره ماموریت خود به صورت کلی به اصول مذاکرات اشاره کرده است. در واقع این اصول همواره در دستور کار مذاکرات بوده اند. واقعا مطلب جدیدی در اظهارات هوگلند وجود ندارد و نباید در آن به دنبال چیزهای جدیدی باشیم.”
استپان صفریان مدیر انستیتو ارمنی امور بین الملل و امنیت در مورد اظهارات اخیر هوگلند تاکید کرد:” در اینجا موضوع دیگری نهفته است. اگر ما به اظهارات آقای هوگلند دقت کنیم که در واقع بیان گزینه هایی بوده است که در دو سال اخیر مورد مذاکره قرار گرفته است، به تاکید ایشان بر نکات اول و آخر پی خواهیم برد. تاکیدات هوگلند به این واقعیت اشاره دارند که حل مناقشه قره نمی تواند نصف و نیمه باشد. طرح روسیه که از آن تحت عنوان “طرح لاوروف” و یا “طرح قازان” نام برده می شود، تعیین وضعیت حقوقی قره باغ را به آینده موکول کرده و برای قره باغ وضعیت حقوقی موقت پیشنهاد کرده است.  اما نکته دیگری که حتی سرژ سرکیسیان رئیس جمهوری ارمنستان نیز در مصاحبه های خود با “دویچه وله” و “بلومبرگ” در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز آن را پنهان نکرده است، استقرار نیروهای حافظ صلح روسیه در منطقه است.
به اعتقاد این کارشناس ارمنی هوگلند به این نکته اشاره دارد که حل مناقشه قره باغ باید کامل و جامع بوده و در برگیرنده تعیین وضعیت حقوقی باشد و در پایان نیز بر این نکته تاکید دارد که نیروهای حافظ صلح روسیه به تنهایی نمی توانند در منطقه مورد مناقشه مستقر شوند.
ریچارد گیراگوسیان مدیر مرکز مطالعات منطقه ای نیز در این رابطه معتقد است که در اظهارات هوگلند موضوع مناطق پیرامون قره باغ مورد تاکید قرار گرفته است که همواره با واکنش منفی از سوی محافل داخلی ارمنستان مواجه می شود. با این وجود باید این واقعیت را قبول کرد که برای رسیدن به یک راه حل سازنده این موضوع از اهمیت محوری برخوردار است.
وی همچنین تاکید کرد اطلاع رسانی در مورد جزئیات موضوعات مطرح در مذاکرات صلح قره باغ اندک است و مشارکت نداشتن قره باغ در مذاکرات نیز موجب تضعیف جایگاه ارمنستان در این مذاکرات شده است
Share/Save/Bookmark