کد مطلب : 18678
بیشکک خواستار تحکیم همکاری با تاشکند در همه زمینه‌ها است
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۳
سفیر قرقیزستان در ازبکستان گفت: بیشکک خواستار تحکیم همکاری با «تاشکند» در همه زمینه‌ها است
به گزارش فارس، «دانیار صدیق‌اف» سفیر قرقیزستان در ازبکستان در مراسم گرامیداشت بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلمایتک با این کشور گفت: بیشکک خواستار تحکیم همکاری با «تاشکند» در همه زمینه‌ها است
 
وی در این مراسم که با حضور سفرای کشورهای خارجی، نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی و مقامات ارشد ازبکستان برگزار شد، افزود: 2 کشور در عرصه بین المللی از یکدیگر حمایت می‌کنند و تلاش‌های خود را در مبارزه با تروریسم بین‌المللی، افراط‌گرایی، گردش غیرقانونی مواد مخدر، جرایم فراملی سازمان یافته و دیگر تهدیدات امنیتی هماهنگ می‌کنند.
 
سفیر قرقیزستان در ازبکستان اظهار داشت: روابط دیپلماتیک بین 2 کشور در تاریخ 16 فوریه سال 1993 میلادی برقرار شده و برای ایجاد پایه مورد نیاز برای گسترش همکاری‌های متقابل در 24 دسامبر سال 1996 میلادی قرارداد دوستی ابدی بین قرقیزستان و ازبکستان منعقد شد.
 
وی تصریح کرد: طی ربع قرن گذشته روابط قرقیزستان و ازبکستان دوران متفاوتی را تجربه کردند، زمانی بود که این روابط چندان مثبت نبود اما با تکیه بر روابط مستحکم تاریخی و ریشه‌های چند قرنی برادری مردم این کشورها، پیروی از نصایح نیاکان مبنی بر زندگی در صلح، 2 کشور توانستند نسبت به یکدیگر احترام متقابل و اعتماد را حفظ کنند.
 
این دیپلمات ارشد قرقیزستان خاطرنشان کرد: هم اکنون در روابط دوجانبه 2 کشور صفحه جدیدی باز شده، در سال 2017 میلادی رؤسای جمهور کشورهای ما 6 بار دیدار کردند و طی 3 ماه 3 سفر در سطح عالی انجام شده است.
 
صدیق‌اف گفت: پس از وقفه طولانی 8 ساله نشست کمیسیون بین دولتی در همکاری‌های دوجانبه فعالیت خود را دوباره آغاز کرده است.
 
وی افزود: 42 سند دوجانبه از جمله قرارداد در مورد مرز دولتی، بیانیه در مورد همکاری راهبردی، تحکیم دوستی، حسن همجواری و اعتماد و قرارداد بین سازمان‌های دفاعی به امضا رسیده است.
 
سفیر قرقیزستان در ازبکستان اظهار داشت: هم اکنون 85 درصد مرزهای دولتی به ثبت رسیده، برخی گذرگاه‌ها باز شده و در مسایل ساخت نیروگاه برق آبی «قنبرآتا-1»، اجرایی طرح ساخت راه آهن «چین- قرقیزستان- ازبکستان» و افتتاح کریدور جدید حمل و نقلی در مسیر «کاشغر- ایرکیش‌تام- اوش- اندیجان- تاشکند» توافقاتی به دست آمده است.
 
وی همچنین یادآوری کرد: امروز مبادلات بازرگانی قرقیزستان و ازبکستان 60 درصد افزایش پیدا کرده و همایش‌ها و نمایشگاه‌های مشترک برگزار شده است.
 
صدیق‌اف در پایان افزود: در حال حاضر گردشگری و مبادلات فرهنگی 2 کشور فعال تر و مسیرهای جدید مسافربری هوایی، زمینی و ریلی افتتاح شده است.  
 
بر اساس گزارش وزارت امور خارجه ازبکستان، قرقیزستان استقلال این کشور را در تاریخ 29 سپتامبر سال 1992 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 16 فوریه سال 1993 میلادی بین این 2 کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵