کد مطلب : 21106
ترکیه، یونان را به سوء‌استفاده از ماموریت ناتو در دریای اژه متهم کرد
دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۵
ترکیه، یونان را به سوء‌استفاده از ماموریت ناتو در دریای اژه متهم کرد
سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در اظهاراتی اعلام کرد: یونان تلاش می‌کند از ماموریت ناتو که برای مدیریت و جلوگیری از روند مهاجرت غیرقانونی در دریای اژه بوده، سوء‌استفاده کرده و سازمان‌های بین‌المللی را وارد اختلافات حاکمیتی در این منطقه میان آتن و آنکارا کند.
به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه حریت، حامی آکسوی سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: فعالیت ناتو در دریای اژه در حمایت از تلاش‌ها برای مدیریت مهاجرت غیرقانونی و نگرانی‌های بشردوستانه با رضایت ترکیه انجام گرفته است.

وی در ادامه اظهاراتش افزود: اختلافات در دریای اژه میان یونان و ترکیه از طریق کانال‌های دوجانبه حل می‌شوند و تلاش‌های یونان برای دخیل کردن سازمان‌های بین‌المللی از جمله ناتو و کشاندن آنها به وسط این اختلافات تنها با هدف توجیه مواضع ملی یونان انجام گرفته و این اقدام جدیدی نیست.
آکسوی اضافه کرد: اظهارات اخیر وزارت دفاع یونان و وزارت خارجه در پاسخ به سوال یک قانون‌گذار یونانی مثال دیگری از چنین اقدامی است.
وی تاکید کرد: براساس چندین معاهده بین‌المللی، جزایر شرقی دریای اژه باید در حالت غیرنظامی باشند. از این معاهدات می‌توان به معاهده لوزان در سال ۱۹۲۳ و معاهده پاریس در سال ۱۹۴۷ اشاره کرد. در این معاهدات بر جلوگیری از نظامی‌شدن جزایر شرقی اژه تاکید شده است. این معاهدات در حال اجراست و یونان به طور حقوقی متعهد به آن است و مسؤولیت‌های حقوقی در این باره دارد.
وی ادامه داد: ماموریت ناتو در دریای اژه برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی بوده و یونان نیز به این ماموریت متعهد شده است.
آکسوی اضافه کرد: بر همین اساس کشتی‌های نظامی در دریای اژه تحت ماموریت ناتو باید از بازدید و پهلو گرفتن در جزائر شرقی که براساس قوانین بین‌المللی غیرنظامی هستند، خودداری کنند. این کشتی‌ها تنها می‌توانند در دریای اژه دریانوردی کنند. ما بار دیگر از یونان می‌خواهیم که به سیاست‌های خود مبنی بر نادیده گرفتن قوانین بین‌المللی، وقایع تاریخی و حقوق مشروع ترکیه و منافع این کشور پایبند باشد و از تلاش‌ها برای ایجاد وضعیت دوفاکتو پرهیز کند. مسائل و اختلافات دوجانبه تنها از طریق رویکردهای سازنده دوجانبه قابل حل و فصل است
 
 
Share/Save/Bookmark