کد مطلب : 19316
منبج، نقطه تقابل ترکیه و آمریکا
جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۷
یگان‌های مدافع خلق کُرد اعلام کردند به شرط حضور نداشتن نظامیان ترکیه در منبج این شهر را ترک می‌کنند.
نیروهای یگان های مدافع خلق کُرد اعلام کردند از شهر منبج در شمال سوریه خارج می شوند. اما خروج آنها مشروط به این است که نظامیان ترکیه در شهر حضور نداشته باشند.
احتمالا توافق میان آمریکا و ترکیه بر سر منبج، راهی در جهت بهبود روابط میان دو کشور است. آمریکا و ترکیه برای همکاری بر سر شهر منبج به توافق نسبی رسیدند. طبق این توافق نیروهای یگان های مدافع خلق باید شهر را ترک کنند و به سمت ساحل شرقی فرات بروند. البته دو طرف در مورد برخی مسائل مانند زمین گذاشتن سلاح های نیروهای کُرد به توافقی دست نیافتند.
همچنین در حالی که واشنگتن اعلام کرد تاریخی برای اجرای این توافق و مدت زمان آن مشخص نشده است، وزیر امور خارجه ترکیه در این باره گفت این عملیات بیش از شش ماه زمان نخواهد برد.
در ماه‌های اخیر رئیس جمهور ترکیه بارها تهدید کرد نیروهای کُرد را از منبج بیرون خواهد کرد. روز چهارشنبه یگان های مدافع خلق اعلام کردند آماده خروج از این شهر هستند. به گفته یکی از اعضای شورای محلی منبج توافق میان آمریکا و ترکیه برخی از ساکنان این شهر را دچار تردید کرده است. برخی از آنها به خروج مشاوران نظامی کُرد از این شهر بدبین هستند. حدود یک میلیون نفر در منبج و مناطق اطراف آن زندگی می کنند که اکثر آنها آوارگانی هستند که از جنگ سوریه گریخته اند.
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵