کد مطلب : 21836
ترکیه برای مقامات سوری ویزا صادر نکرد
يکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۵
ترکیه برای مقامات سوری ویزا صادر نکرد
برخی منابع در اپوزیسیون ترکیه اعلام کردند، مسؤولان این کشور برای تعدادی از چهره‌های سوری جهت شرکت در کنفرانس بین‌المللی درباره سوریه که اپوزیسیون ترکیه در شهر استانبول ترتیب داده بود، ویزا صادر نکردند.
به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه الوطن چاپ سوریه، محرم سارو کایا، روزنامه‌نگار ترکیه‌ای به نقل از سایت‌های وابسته به اپوزیسیون ترکیه نوشت، وزارت خارجه این کشور برای برخی از چهره‌های سوری که قرار بود در یک کنفرانس بین‌المللی درباره سوریه حضور یابند، ویزا صادر نکرد. این کنفرانس عصر شنبه از سوی حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه، بزرگترین حزب مخالف در این کشور با عنوان "درب گشوده به سوی صلح در سوریه" ترتیب داده شده بود.
ولی آغ‌بابا، معاون رئیس این حزب پیش از آغاز کنفرانس اظهار داشت: تعدادی از چهره‌های سوری به دلیل مشکلاتی در دریافت ویزای ترکیه برایشان ایجاد شد، نتوانستند در این کنفرانس حضور یابند، این مشکلات نیز ناشی از قطع روابط با دولت سوریه و اقداماتی بودند که آنکارا علیه دمشق در پیش گرفته است.
الوطن سوریه در ادامه نوشت، پیشتر برخی چهره‌های سوری دعوت‌نامه‌هایی از سوی حزب مردم جمهوری‌خواه برای حضور در کنفرانس دریافت کرده و آنها آمادگی خود را برای حضور در این کنفرانس اعلام کردند که از جمله این چهره‌ها می‌توان به بسام ابوعبدالله، دیپلمات پیشین دولت سوریه و مدیر مدرسه مقدماتی حزب مرکزی وابسته به حزب بعث سوسیالیست عربی و خلف المفتاح، مدیر موسسه بین‌المللی قدس اشاره کرد.
این روزنامه سوری اعلام کرد، سرکیس قصارجیان، روزنامه‌نگار سوری و یکی از دعوت‌شدگان به این کنفرانس بود که موفق به حضور در کنفرانس شد اما الوطن نتوانست اطلاعاتی از او درباره روند این کنفرانس بگیرد.
کمال قلیچدار اوغلو، رئیس حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه در کنفرانس ضمن اشاره به اهمیت بازگشت صلح و ثبات به سوریه برای حفظ آرامش در ترکیه، خواستار گفت‌وگوی مستقیم آنکارا-دمشق شد.
در بیانیه پایانی این کنفرانس پایان درگیری‌ها، تقویت صلح و ثبات در سوریه، حل مساله پناهجویان بر اساس قوانین بین‌المللی و حقوق بشر، همکاری‌های بین‌المللی برای مبارزه با گروه‌های تروریستی در سوریه مطابق با قطعنامه‌های سازمان ملل، برچیدن تمامی موانع موجود در مسیر ارسال کمک‌های بشردوستانه برای مردم سوریه و راه‌اندازی سازمان صلح و همکاری خاورمیانه با عضویت ترکیه، سوریه، عراق و ایران خواسته شد.
 
Share/Save/Bookmark