کد مطلب : 18335
مردم جمهوری آذربایجان سالروز حادثه 20 ژانویه را گرامی داشتند
شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۵
مردم جمهوری آذربایجان سالروز حادثه 20 ژانویه را گرامی داشتند
مردم و دولت جمهوری آذربایجان روز شنبه یاد و خاطره جان باختگان حادثه خونین بیستم ژانویه سال 1990 میلادی این کشور را گرامی داشتند .
 
به گزارش ایرنا ، اقشار و طبقات مختلف مردم امروز ( شنبه ) با برپایی آیین های ویژه ، قرائت فاتحه و نثار شاخه های گل بر مزار کشته شدگان راه استقلال و آزادی این کشور ، از مقام آنان تجلیل کردند .
الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان ، مقامات لشگری و کشوری ، سفیران و نمایندگان رسمی کشورهای مختلف در باکو روز شنبه همزمان با سالروز فاجعه 20 ژانویه در مزار جان باختگان این حادثه حاضر شده و نسبت به آنان ادای احترام کردند .
حادثه 20 ژانویه سال 1990 میلادی یکی از خونبارترین حوادث در تاریخ معاصر جمهوری آذربایجان و نیز حادثه نشان دهنده عزم مردم این کشور برای آزادی و حفظ تمامیت ارضی خو د به شمار می رود .
28 سال پیش مردم جمهوری آذربایجان به دنبال تشدید اختلاف ارضی این کشور و ارمنستان و متهم کردن مسئولان اتحاد جماهیر شوروی به جانبداری از ایروان، به تظاهرات اعتراض آمیز گسترده در باکو و سایر شهرهای این کشور پرداختند .
نیروی 20 هزار نفری شوروی سابق متشکل از یگانهای ویژه نظامی، شب 19 ژانویه سال 1990 میلادی برای سرکوب اعتراضات مردمی، به باکو پایتخت جمهوری آذربایجان و شهرهای دیگر حمله کردند که 147 غیر نظامی کشته ، 744 نفر مجروح و 841 نفر بازداشت شدند.
همه ساله صدها هزار نفر در روز عزای عمومی 20 ژانویه در 'خیابان شهدا' محل دفن قربانیان این حادثه خونین حاضر شده و با نثار گل زنبق به عنوان نمادی از خون شهید بر مزار آنهایی که در راه وطن جان خود را قربانی کرده اند، یادشان را گرامی می دارند.
روز بیستم ژانویه در جمهوری آذربایجان ، روز عزای عمومی است و به همین مناسبت برنامه های مختلفی در گرامیداشت خاطره جان باختگان حادثه این روز برگزار می شود
 
Share/Save/Bookmark