کد مطلب : 23609
رایزنی لاوروف با وزرای خارجه آذربایجان و ارمنستان درباره عملیات صلح در قره باغ
دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۹
رایزنی لاوروف با وزرای خارجه آذربایجان و ارمنستان درباره عملیات صلح در قره باغ
وزیر خارجه روسیه در مذاکراتی تلفنی با همتایان آذربایجانی و ارمنستانی خود، روند اجرای مأموریت حفاظت از صلح در منطقه قره باغ و برنامه‌های فعالیت مرکز واکنش انسان دوستانه در این منطقه را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه و "زهراب منتساکانانیان" وزیر خارجه ارمنستان روز یکشنبه در جریان یک مکالمه تلفنی، درباره آغاز مأموریت حفاظت از صلح روسی در منطقه درگیری قره باغ کوهستانی با یکدیگر گفت‌وگو کردند.
وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای توضیح داد که در جریان این مذاکرات تلفنی، طرفین نحوه دقیق اجرای بیانیه مشترک روسای جمهوری آذربایجان، ارمنستان و فدراسیون روسیه در تاریخ 9 نوامبر سال جاری (19 آبان)، از جمله وظایف مربوط به استقرار نیروهای حافظ صلح روسی در منطقه درگیری قره باغ و اطمینان از انجام موثر وظایف آنها در این زمینه را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همتای خود را در جریان برنامه‌های فعالیت مرکز بین وزارت‌خانه‌ای واکنش انسان دوستانه در منطقه قره باغ کوهستانی قرار داد. طرفین همچنین به اهمیت برقراری همکاری با سازمان‌های بین‌المللی در این رابطه اشاره کردند.
وزارت خارجه روسیه همچنین اعلام کرد که سرگئی لاوروف روز یکشنبه مذاکرات تلفنی مشابهی نیز با "جیحون بایراموف" وزیر خارجه جمهوری آذربایجان داشت که آغاز عملیات گروه صلح‌بانان روسی در قره باغ کوهستانی موضوع اصلی رایزنی دو طرف بود.
طبق این اطلاعات، در جریان این گفت‌وگو، جزئیات اجرای بیانیه مشترک سه جانبه درباره آتش بس و توقف درگیری‌ها در منطقه قره باغ مورد بررسی قرار گرفته و توجه ویژه روی هماهنگی مراحل عملی بیانیه در زمینه اعزام نیروهای حافظ صلح روسی و سازماندهی فعالیت آنها "در عرصه عملیاتی" معطوف بود.
لاوروف همچنین همتای آذربایجانی خود را در جریان دستورالعملهای اصلی ایجاد مرکز واکنش انسان دوستانه در قره باغ قرار داد. دو طرف بر لزوم مشارکت فعال سازمان‌های بین المللی، به ویژه دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، برنامه توسعه سازمان ملل، یونسکو و کمیته صلیب سرخ بین‌المللی، به منظور پیشرفت در امر بازسازی پس از جنگ، رسیدگی به مشکلات انسانی مردم منطقه و حفظ ارزش‌های مذهبی و فرهنگی آنها تأکید کردند.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵