کد مطلب : 21269
خلیج فارس، سوریه و لیبی محور مذاکرات امروز وزیران دفاع و خارجه روسیه و مصر
دوشنبه ۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۶
خلیج فارس، سوریه و لیبی محور مذاکرات امروز وزیران دفاع و خارجه روسیه و مصر
مذاکرات ۲+۲ وزرای دفاع و خارجه مصر و روسیه امروز (دوشنبه) با هدف بررسی شرایط خاورمیانه با تمرکز بر بحران سوریه و لیبی، وضعیت سودان و مشکلات امنیتی منطقه خلیج فارس آغاز می‌شود.
به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، تامر الرفاعی، سخنگوی وزارت دفاع مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد: محمد زکی وزیر دفاع مصر و سامح شکری وزیر خارجه این کشور به همراه تعدادی از فرماندهان عالی رتبه نیروهای مسلح مصر سفر رسمی خود به روسیه برای حضور در نشست‌های ۲+۲ میان دو طرف مصری و روسی را آغاز کردند.
الرفاعی اظهار کرد: این سفر با هدف بررسی ابعاد مختلف تقویت روابط دوجانبه مصر و روسیه در زمینه‌های مختلف انجام می‌شود. همچنین قرار است وزیر دفاع مصر در نشست بین‌المللی نظامی و فنی "ارتش  ۲۰۱۹" شرکت کرده و مذاکرات متعددی را با مسؤولان عالی رتبه وزارت دفاع روسیه انجام داده و برخی مسایل و موضوعات مهم مشترک را در چارچوب مشارکت‌ها و همکاری‌های نظامی میان نیروهای مسلح دو کشور مورد بررسی قرار دهد.
احمد حافظ، سخنگوی وزارت خارجه مصر نیز اظهار کرد: شکری با سرگئی لاوروف، همتای روس خود نشستی برای گفت‌وگوهای دوجانبه و بررسی راه‌های تقویت روابط دو طرف در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی برگزار خواهد کرد.
قرار است در دیدار دو وزیر درباره مهم‌ترین مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی مهم و مشترک دو طرف گفت‌وگو شود.
وزارت خارجه روسیه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، قرار است در مذاکرات پیش رو درباره شرایط خاورمیانه و شمال آفریقا با تمرکز بر بحران سوریه و لیبی، وضعیت سودان، مشکلات امنیتی منطقه خلیج فارس، رسیدگی به مشکلات خاورمیانه، مسایل مربوط به مبارزه با تروریسم و عدم گسترش سلاح‌های کشتار جمعی گفت‌وگو و تبادل نظر شود.
این وزارتخانه در ادامه اعلام کرد، وزرا وضعیت همکاری‌های مختلف دو کشور روسیه و مصر را در زمینه‌های اصلی بازنگری کرده و اهدافی را برای استمرار تقویت روابط دوجانبه در تمامی زمینه‌ها تعیین خواهند کرد.
روابط مسکو و قاهره از زمانی که عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر در سال ۲۰۱۴ در این کشور به قدرت رسید، بسیار نزدیک‌تر شدند و دو طرف تفاهم‌نامه‌های همکاری نظامی و اقتصادی متعددی را به امضا رساندند و روسیه برخی طرح‌ها و در راس آنها رآکتورهای هسته‌ای الضبعه را در مصر اجرا کرد.
نشست‌های فعلی ۲+۲ مصر و روسیه به منزله پنجمین دور نشست‌های دو طرف از سال ۲۰۱۳ هستند
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵