کد مطلب : 19587
ترکیه خروج کامل یگان‌های مدافع خلق از منبج را تکذیب کرد
سه شنبه ۲۶ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۶
ترکیه خروج کامل یگان‌های مدافع خلق از منبج را تکذیب کرد
در پی اعلام شورای نظامی منبج مبنی بر خروج کامل یگان‌های مدافع خلق از این منطقه، وزارت خارجه ترکیه این خبر را تکذیب کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری ان‌تی‌وی، منابع وزارت خارجه ترکیه در واکنش به این خبر اعلام کردند: اخبار منتشر شده مبنی بر خروج کامل یگان‌های مدافع خلق از منبج بزرگنمایی است. هنوز این روند ادامه دارد.
براساس اعلام این وزارتخانه در حال حاضر روند خروج این نیروها در گذرگاه‌های تحت کنترل در حال انجام است. برهمین اساس به طور کامل نیروهای یگان‌های مدافع خلق خارج نشده و اخبار منتشر شده منعکس کننده واقعیت نیست.
این در حالی است که شورای نظامی منبج، وابسته به نیروهای سوریه دموکراتیک در بیانیه‌ای اعلام کرد: آخرین تیم از مستشاران نظامی یگان‌های مدافع خلق کرد پس از اتمام ماموریت خود یکشنبه از منبج خارج شدند.
آمریکا و ترکیه بر سر نقشه راهی درباره منبج که تحت کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک است، به توافق رسیده بودند. بر اساس این توافق قرار شد تا شبه نظامیان کرد غیر بومی از شهر خارج شوند و سلاح‌های سنگین نیز از کردهای محلی این شهر گرفته شود.
ترکیه بارها تهدید کرده بود که اگر نیروهای کرد از منبج خارج نشوند دست به عملیات نظامی علیه آنها می‌زند که این امر باعث ایجاد تنش بین آنکارا و واشنگتن شد و در نتیجه دو طرف بر سر نقشه‌ راهی درباره این شهر به توافق رسیدند.
به دنبال این توافق، یگان‌های مدافع خلق کرد که آنکارا آنها را "عناصر تروریستی" می‌خواند، اعلام کردند که تصمیم به خروج از منبج گرفته‌اند اما زمان مشخصی را برای اجرای آن اعلام نکرده بودند.
گرچه نیروهای غیر بومی از شهر منبج خارج شده‌اند اما به دلیل بافت قومیتی این شهر عملا امور آن همچنان توسط کردها اداره می‌شود و نیروهای امنیتی محلی که عموما توسط یگان‌های مدافع خلق کرد آموزش دیده‌اند کنترل امنیتی شهر را بر عهده خواهند داشت.
 
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵