کد مطلب : 21557
توسعه همکاری های هسته ای ازبکستان و قزاقستان
يکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۸
توسعه همکاری های هسته ای ازبکستان و قزاقستان
ازبکستان و قزاقستان در نظر دارند همکاری ها در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای را توسعه دهند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از kun.uz، هیئتی از وزارت انرژی قزاقستان با سفر به ازبکستان از آژانس اتمی این کشور به نام "اُز اتم" بازدید کرد. در جریان این بازدید، هیئت قزاقستانی با فعالیت های "آژانس اُز اتم" آشنا شدند و از مرکز اطلاعات فناوری های اتمی ازبکستان نیز بازدید کردند.
در این نشست، موضوعات توسعه روابط دوجانبه و امضای تفاهم نامه میان وزارت خانه های انرژی ازبکستان و قزاقستان در مورد همکاری در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای به تفصیل مورد بحث قرار گرفت.
طرفین همچنین چشم انداز همکاری در حوزه اطلاعات و ارزیابی اثرات زیست محیطی را مورد بررسی قرار دادند.
شوکت میرضیایف از زمان روی کار آمدن خود برنامه جامعی را برای توسعه ازبکستان ارائه کرده است. در ماه فوریه 2019 او یک سند دولتی از چشم‌انداز توسعه ازبکستان را به امضا رساند که توسعه صنایع انرژی این کشور را برای سال‌های 2019 تا 2029 پیش‌بینی می‌کرد. در این برنامه، انرژی اتمی به عنوان یک انرژی سازگار با طبیعت و ارزان برای بازه‌ای 60 ساله توصیف شده است. رئیس آژانس اُز اتم پیش از این با تاکید بر این که برنامه هسته‌ای ازبکستان صرفا اقتصادی است، گفته بود که کشورش نیاز دارد که خروجی تولید برق خود را تا سال 2030 به دو برابر میزان فعلی برساند.
با این حال برخی تحلیل‌گران از شکل‌گیری یک رقابت هسته‌ای میان ازبکستان و قزاقستان در آسیای مرکزی ابراز نگرانی کرده‌اند. هم‌زمان با ازبکستان قزاقستان نیز درخواست‌هایی برای توسعه زیرساخت‌های بومی هسته‌ای خود و مدرنیزاسیون تاسیسات به جای مانده از دوره اتحاد جماهیر شوروی سابق از روسیه صورت داده است. به رغم تمایل روس‌ها اما چنین اتفاقی همچنان به وقوع نپیوسته است.
 
 
Share/Save/Bookmark