کد مطلب : 18227
امضاي يک قرارداد نظامي ميان فرانسه و ترکيه در سفر اردوغان به پاريس
جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۹
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ پاريس و آنکارا روز جمعه به مناسبت ديدار رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور ترکيه از فرانسه قراردادي مطالعاتي را در زمينه بررسي دفاع هوايي و ضد موشکي امضا کردند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه از پاريس، دفتر رياست جمهوري فرانسه اعلام کرد اين قرارداد که مبلغ آن هنوز اعلام نشده است درباره بررسي سامانه دفاع هوايي و ضد موشکي دور برد لوراميد (Loramids) ميان شرکت هاي ترکيه اي اسلسان و راکتسان و شرکت فرانسوي-ايتاليايي يوروسام و دولت ترکيه امضا شد.
کنسرسيوم فرانسوي-ايتاليايي يوروسام با مشارکت شرکت فرانسوي تالس و شرکت موشک سازي اروپايي ام بي دي آ (MBDA) اين تسليحات را ساخته اند.
يوروسام در بيانيه جداگانه اي تصريح کرد «هدف از اين قرارداد مطالعاتي که براي 18 ماه پيش بيني شده، آماده سازي مقدمات قرارداد توسعه و توليد سامانه اي براي پاسخگويي به نيازهاي عملياتي نيروي هوايي ارتش ترکيه در آينده است».
اين بيانيه تصريح مي کند اين سامانه قرار است «براي ترکيه خود مختاري کامل در زمينه استفاده از آن را تضمين کند ودر سطح عضويت در سازمان پيمان آتلانتيک شمالي، ناتو، گزينه حاکميتي را امکان پذير کند».
اين سامانه هاي دفاعي ضد هوايي پيش از اين نيز در ارتش هاي فرانسه و ايتاليا استفاده شده است.
پيش از اين نيز تفاهم نامه اي در ماه نوامبر گذشته ميان نورالدين جانيکلي وزير دفاع ترکيه و فلورانس پارلي و روبرتو پينوتي، همتايان فرانسوي و ايتاليايي وي در بروکسل امضا شده بود.
زماني که اردوغان در ماه سپتامبر اعلام کرد با روسيه قراردادي را در زمينه خريد سامانه هاي دفاع ضد هوايي اس 400 امضا کرده است، کشورهاي عضو ناتو نگراني خود را در اين باره مخفي نکردند.
اين سامانه هاي موشکي فناوري روسي با سامانه هاي موشکي ناتو قابل قياس نيست و آن خبر براي نشان دادن ناراحتي رجب طيب اردوغان که از تنش هاي شديدي با بسياري از رهبران اروپايي و آمريکا ناشي مي شد، ابراز شده بود.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵