کد مطلب : 22042
امضای 11 سند همکاری رهاورد سفر «رحمان» به فرانسه
يکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۵
امضای 11 سند همکاری رهاورد سفر «رحمان» به فرانسه
در سفر رئیس جمهور تاجیکستان به فرانسه در مجموع بین 2 طرف 11 سند همکاری به امضا رسید.
طرفین در این دیدار در مورد همکاری موثر مشاوره‌های سیاسی بین نهادی، توسعه همکاری بیشتر در بخش‌های مختلف تجاری و اقتصادی، سرمایه گذاری، بشردوستانه و فرهنگی بحث و گفت‌وگو کردند.
به گزارش خبرگزاری فارس ،تقویت همکاری در زمینه انرژی، حمل و نقل، مخابرات، کشاورزی، گردشگری، بهداشتی و فعالیت‌های مهندسی و مشورتی از زمینه‌های امیدوارکننده روابط 2 کشور عنوان شد.
2 طرف در این دیدار گسترش همکاری‌های 2 کشور در بخش‌های صنایع نور و غذا، معادن، شیمی، فلزات آهنی و غیر آهنی، از جمله تولید آلومینیوم را مهم ارزیابی کردند.
همکاری‌های 2 کشور در چارچوب سازمان‌های بانفوذ از جمله اتحادیه اروپا از دیگر مسائلی بود که ضمن این دیدار مورد بحث و بررسی طرفین قرار گرفت.
2 طرف از حمایت از یکدیگر در مجامع بین‌المللی ابراز رضایت کرده و قطعنامه سازمان ملل در مورد «آب برای رشد پایدار در سال‌های 2018-2028» را نمونه این اقدامات عنوان کردند.
پس از دیدار رؤسای جمهور تاجیکستان و فرانسه 5 سند جدید همکاری از جمله توافقنامه بین دولت‌های تاجیکستان و فرانسه در مورد ارتباط هوایی، بیانیه همکاری گردشگری بین کمیته توسعه گردشگری تاجیکستان و وزارت اروپا و امور خارجه فرانسه، اعلامیه همکاری بین وزارت اروپا و امور خارجه فرانسه و وزارت امور خارجه تاجیکستان برای سال‌های 2019-2023، اعلامیه همکاری بین آکادمی علوم تاجیکستان و وزارت اروپا و امور خارجه فرانسه در زمینه همکاری با آکادمی علوم تاجیکستان و موسسه فرانسوی تحقیقات آسیای مرکزی، تفاهم نامه همکاری تحصیلاتی بین دانشگاه ملی تاجیکستان و دانشگاه پاریس یا «پانتئون-سوربن» به امضا رسید.
در مجموع در سفر رئیس جمهور تاجیکستان به فرانسه 11 سند جدید همکاری به امضا رسیده که توافقنامه همکاری میان شرکت آلومینیوم تاجیکستان (تالکا) و شرکت «فیوز» (Fives) فرانسه به ارزش 200 میلیون یورو از آن جمله است.
 
 
Share/Save/Bookmark